Cardamine flexuosa (Sinanotu)

derleyen:

Özet

Cardamine flexuosa (Sinanotu) genelde sulak alanlarda görülen ve güz başından bahar ortasına kadar çiçek açan bir bitkidir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Brassicales

Turp takımı

Brassicaceae

Turpgiller

Cardamine

Acıtere

Tanımı

Cardamine flexuosa (Sinanotu) iki ila çok ya da ara sıra tek yıllık bir bitkidir. Genellikle 10 ila 50 cm boylanabilir. Gövde zikzaklı ve özellikle taban bölümünde olmak üzere tüylüdür. En alttaki yapraklar, 2 ila 7 adet yumurtamsı ila böbreksi yanal yaprakçıklı teleksi olup terminal yaprakçık en irisidir. Gövde yaprakları 4 ila 10 adet ve taban yapraklarından daha büyük olup bunların da 2 ila 6 adet yumurtamsı-mızraksı yaprakçığı vardır. Yaprakçık kenarı dişli ila düzdür. Çiçek sapı çiçek zamanı 2 ila 3 mm uzunluğundadır. Taç yaprak 2,5 ila 4 mm uzunluğunda ve çanak yaprağın iki katı uzunluğundadır.

Ercik 6 adettir. Meyve 12 ila 25 mm uzunluğunda, 1 ila 1,5 mm genişliğinde, dik-yayık ve neredeyse çiçeklerin üzerine çıkmaz. Boyuncuk 1 ila 1,5 mm uzunluğunda ve konikaldir. Tohumlar düzleştirilmiş elipsoit ve 2,5 mm uzunluğundadır. Cardamine hirsuta ile çok yakın olmakla birlikte, ondan ercik sayısının 6 (C. hirsuta‘da 4), gövdenin tüylü ve meyvenin genç çiçeklerin üzerine çıkmaması ile ayırt edilir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Avrupa ile İran arasındaki bölgede yayılış gösterir ancak günümüzde neredeyse dünyanın tamamına dağılmıştır. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Bataklıklar ve gölgeli nemli alanlarda görülen bitki umumiyetle eylül ve nisan ayları arasında çiçek açmaktadır ve bitkiyi deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda İzmit ilçesinde gözlemlemek mümkündür.

Türkçe adı

Dilimizde sinan otu adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca kakule anlamına gelir. Kakule, Zingiberaceae ailesine bağlı bir dizi bitkinin tohumuna verilen addır. Tohumların görünüm ve lezzet bakımından kakuleyi andırmalarına işaret eder. Tür adı Latince zikzaklı anlamına gelir. Türün gövde yapısına işaret eder.

Gıda

Yaprak, kök ve çiçekleri çiğ ya da pişirilerek tüketilmektedir. Ayrıca yaprakların tere benzeri bir tadı vardır ve salatalara eklenmektedir.

Fotoğrafları