Capsicum annuum (Biber)

derleyen:

Uyarı: Site sahibi, sitede yer verilen her türden bilginin uzman görüşüne dayandırılmaksızın kullanılmamasını şiddetle tavsiye eder.

Tanımı

20 ila 80 cm büyüyebilir. Gövde dik ve dallıdır. Yapraklar tüysüz, uzun saplı ve tepede sipsivridir. Çiçekler saplıdır. Çanak dişleri hayli kısadır. Taç beyaz, zaman zaman yeşilimsi ila morumsu lekelidir. Meyve biçim bakımından hayli değişken, 1 ila 25 cm uzunluğunda, genellikle kırmızı, zaman zaman turuncu, yeşil, sarı, mor ya da siyah renklidir.

Gözlem bilgileri

Doğal olarak batı Meksika’da yayılış gösterir ancak mutfak değeri nedeniyle dünyanın büyük bölümünde yetiştirilmektedir. [Harita, Sinonimler, Herbaryum] Bahçe, tarla ve yol kenarında görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir. Mayıs ve kasım ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1000 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde biber adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Latince kutu anlamına gelir. Cinsin meyve yapısına işaret eder. Tür adı Latince tek yıllık anlamına gelir. Türün yaşam döngüsüne işaret eder.

Gıda

Meyvesi çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Bazı varyeteler oldukça acıdır. Salata ve yemeklerde yoğun olarak kullanılır.

Tıp

Meyveleri düşük dozda alındığında hemoroit ve romatizma tedavi edici, antiseptik, terletici, sindirime yardımcı, salya yapıcı ve toniktir. Varisli damarlar, astım ve sindirim problemlerinin tedavisinde dahili olarak alınır. Haricen burkulma, çıbanlar, nevralji, plörezi tedavisinde kullanılır. Etkili bir deniz tutması önleyicisidir.

Dikkat

Fotoğrafları


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir