Capsicum annuum

Biber


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiYenilebilir bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Patlıcan takımı › Patlıcangiller › Biber › Biber

Dağılımı

Doğal olarak batı Meksika’da yayılış gösterir ancak mutfak değeri nedeniyle dünyanın büyük bölümünde yetiştirilmektedir.

Genel bilgiler

20 ila 80 cm büyüyebilir. Gövde dik ve dallıdır. Yapraklar tüysüz, uzun saplı ve tepede sipsivridir. Çiçekler saplıdır. Çanak dişleri hayli kısadır. Taç beyaz, zaman zaman yeşilimsi ila morumsu lekelidir. Meyve biçim bakımından hayli değişken, 1 ila 25 cm uzunluğunda, genellikle kırmızı, zaman zaman turuncu, yeşil, sarı, mor ya da siyah renklidir.

Gözlem

Bahçe, tarla ve yol kenarında görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Biber.

Etimoloji

Cins adı Latince “kutu” anlamına gelir. Cinsin meyve yapısına işaret eder. Tür adı Latince “tek yıllık” anlamına gelir. Türün yaşam döngüsüne işaret eder.

Mutfak

Meyvesi çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Bazı varyeteler oldukça acıdır. Salata ve yemeklerde yoğun olarak kullanılır.

Geleneksel tıp

Meyveleri düşük dozda alındığında hemoroit ve romatizma tedavi edici, antiseptik, terletici, sindirime yardımcı, salya yapıcı ve toniktir. Varisli damarlar, astım ve sindirim problemlerinin tedavisinde dahili olarak alınır. Haricen burkulma, çıbanlar, nevralji, plörezi tedavisinde kullanılır. Etkili bir deniz tutması önleyicisidir.

Dikkat

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum. Tomus I: 188. 1753. L.

Yorum yazın