Capsella rubella (Ayşecik)

derleyen:

Özet

Capsella rubella (Ayşecik) genelde düşük rakımlarda görülen ve koşullar uygun olduğun yılın tamamında çiçek açan bir bitkidir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Brassicales

Turp takımı

Brassicaceae

Turpgiller

Capsella

Çobançantası

Tanımı

Capsella rubella (Ayşecik) genellikle 10 ila 30 cm büyüyebilen tek ya da iki yıllık bir bitkidir. Gövde basit ya da dallı ve dik ya da yükselicidir. Taban yaprakları rozet halinde, koyu yeşil renkli ve kenarları düz ila teleksidir. Gövde yaprakları daralıcı ve kenarları düz ya da dişlidir. Yapraklar zamanla eşit olmayan bölümlere ayrılır ve bunlar üçgensi ya da dişlidir. Taç yapraklar beyaz renklidir. Meyve yüreksidir. Oldukça yakın olduğu Capsella bursa-pastoris’ten; pembe ya da kırmızı tomurcuk rengi, küçük taç yapraklar ve meyvenin kenarının içbükey olması ile ayrılır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Akdeniz havzasında yayılış gösterir ancak günümüzde Amerika kıtasına da dağılmıştır. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Tahrip edilmiş araziler ve tarlalarda görülen bitki koşullar uygun olduğunda yılın tamamında çiçek açabilir ve bitkiyi deniz seviyesinden 400 metreye kadar olan rakımlarda il genelinde gözlemlemek mümkündür.

Türkçe adı

Dilimizde ayşecik adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Latince küçük çanta anlamına gelir. Meyvelerin biçimine işaret eder. Tür adı Latince kırmızımsı anlamına gelir ve bu bağlamda türün, cins içinde ayırt edici özelliği olan tomurcuk rengine dikkat çekmektedir.

Fotoğrafları