Capsella bursa-pastoris (Çoban çantası)

Tanımı

5 ila 50 cm büyür. Gövde dik ve yıldızı andıran tüylerle kaplıdır. Kuraklığa ve donlara karşı dayanıklıdır. Meyve kapsülleri kalp biçimlidir. Tohumlar hızlı çimlenir. Tabanda loblu yapraklarla rozet oluşturur. Gövdedeki sivri yapraklar kısmen gövdeye yapışık durumdadır. Çiçekler beyaz ve 2,5 mm çapındadır. Dört taç yaprak ve altı ercik görülür. Taç çok simetrilidir. Çanak yaprak sayısı dörttür. Çiçekler erseliktir. Tohumlar şubat ve mayıs aylarında doğrudan dışarı ekilebilir. Yetiştirilmesi hayli kolaydır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Avrupa’da yayılış gösterir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Her türden habitat alanında görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir. Ocak ve aralık ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adı

Dilimizde çobançantası, kuşkuş otu, kuşluk otu ve pepekuşu adları ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Latince küçük çanta anlamına gelir. Meyvelerin biçimine işaret eder. Tür adı Latince çoban çantası anlamına gelir. Meyve yapısına işaret eder. İkili adlandırma öncesi adı “Bursa pastoris major, folio sinuato”dur.

Gıda

Yaprakları çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Genç yapraklar salatalara eklenir. Bunlar demir, kalsiyum ve C vitamini bakımından zengindir. Tohumları öğütülerek çorbalarda kullanılır. Kökü kurutularak zencefil gibi kullanılır.

Tıp

Adet kanamaları ve diğer kanamalar için kullanılır. İshal vakalarında başvurulur. Bitkiden yapılan çay; iskorbüt hastalığı önleyici, idrar söktürücü, büzücü, uyarıcı, yara iyileştirici, damar büzücü ve damar genişleticidir.

Dikkat

Bilgi

Bitki böcekleri tuzağa düşürüp fideleri için besin sağlar. Tohumu suya konulduğunda sivrisinekleri çeker.

Fotoğrafları