Campanula rotundifolia (Meryemana eldiveni)

Tanımı

60 cm büyüyebilir. Gövde dalsız, çıplak ve yatık ya da dik olabilir. İnce, sürünücü ve dallı rizomları vasıtasıyla yayılır. Taban yaprakları uzun saplı, yuvarlak ila yüreksi, genellikle hafifçe tırtıklıdır. Çiçekli gövde yaprakları uzun ve dardır, üst bölümdekiler sapsızdır. Çiçeklenme talkım ya da salkım halindedir. Çiçek sapı hayli incedir. Çiçeklerin genellikle 5 menekşe mavisi taç yaprağı bulunur. Taç yaprak sayısı nadiren dört, altı ya da yedi olabilir. Taç yaprak lobları üçgensidir. Tohumlar eylül ve ekim aylarında olgunlaşır. Çiçekler erseliktir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Avrupa ve Akdeniz havzasında yayılış gösterir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Çalılıklar ve kayalık bölgelerde görülür. Başiskele ilçesinde gözlemlenmiştir. Temmuz ve ağustos ayları arasında çiçek açar. 400 ila 600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adı

Dilimizde meryemana eldiveni ve yuvarlak yapraklı çançiçeği adları ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Latince küçük çan anlamına gelir. Cinsin taç yapısına işaret eder. Tür adı Latince yuvarlak yapraklı anlamına gelir. Türün taban yapraklarına işaret eder, bu yapraklar genellikle çiçeklenme zamanı kurumuş olurlar. İkili adlandırma öncesi adı “Campanula minor rotundifolia alpina”dır. Meryemana eldiveni ismindeki atıf İsa’nın annesi Meryem’edir. Antikaçağda tanrıçalara adanan çok sayıda bitki, Hristiyanlık sonrası Meryem’in adı ile anılmaya başlanmıştır. Bu bitki de bunlardan biridir.

Gıda

Yapraklar çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir.

Tıp

Kökü kalp ve akciğer problemlerinin tedavisinde çiğnenerek kullanılır. Kökler demlenerek kulak ağrısında kullanılır. Bitki kaynatılarak göz tedavisinde kullanılır.

Fotoğrafları