İçeriğe geç

Campanula rotundifolia (Meryemana eldiveni)

Meryemana eldiveni


Anahtar kelimeler: Yenilebilir bitkiSüs bitkisiTıbbi bitki, Avrupa-Sibirya elementi.

Dolaşım

Bitkiler › Papatya takımı › Çançiçegiller › Çançiçeği › Meryemana eldiveni

Dağılımı

Bitki doğal olarak Avrupa ve Akdeniz havzasında yayılış gösterir.

Genel bilgiler

60 cm büyüyebilir. Gövde dalsız, çıplak ve yatık ya da dik olabilir. İnce, sürünücü ve dallı rizomları vasıtasıyla yayılır. Taban yaprakları uzun saplı, yuvarlak ila yüreksi, genellikle hafifçe tırtıklıdır. Çiçekli gövde yaprakları uzun ve dardır, üst bölümdekiler sapsızdır. Çiçeklenme talkım ya da salkım halindedir. Çiçek sapı hayli incedir. Çiçeklerin genellikle 5 menekşe mavisi taç yaprağı bulunur. Taç yaprak sayısı nadiren dört, altı ya da yedi olabilir. Taç yaprak lobları üçgensidir. Tohumlar eylül ve ekim aylarında olgunlaşır. Çiçekler erseliktir. Popüler bir süs bitkisidir.

Gözlem

Çalılıklar ve kayalık bölgelerde görülür. Başiskele ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Meryemana eldiveni, Yuvarlak yapraklı çançiçeği. Buradaki atıf İsa’nın annesi Meryem’edir. Antikaçağda tanrıçalara adanan çok sayıda bitki, Hristiyanlık sonrası Meryem’in adı ile anılmaya başlanmıştır. Bu bitki de bunlardan biridir.

Çiçek zamanı

Temmuz-Ağustos ayları.

Yükseklik

400-600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “küçük çan” anlamına gelir. Taç yapısına işaret eder. Tür adı Latince “yuvarlak yapraklı” anlamına gelir. Türün taban yapraklarına işaret eder, bu yapraklar genellikle çiçeklenme zamanı kurumuş olurlar. İkili adlandırma öncesi adı “Campanula minor rotundifolia alpina”dır.

Mutfak

Yapraklar çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir.

Geleneksel tıp

Kökü kalp ve akciğer problemlerinin tedavisinde çiğnenerek kullanılır. Kökler demlenerek kulak ağrısında kullanılır. Bitki kaynatılarak göz tedavisinde kullanılır.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 1: 163. 1753. L.

Bir Yorum Yazın