İçeriğe geç

Campanula rapunculoides subsp. cordifolia (Kacaftra)

Kacaftra


Anahtar kelimeler: Yenilebilir bitkiSüs bitkisiTıbbi bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Papatya takımı › Çançiçegiller › Çançiçeği › Kacaftra

Dağılımı

Bitki doğal olarak Türkiye ve Kafkasya’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

120 cm büyüyebilir. Gövde basit, dik, hafif tüylü ve yapraklar kısa tüylüdür. Taban yaprakları üçgensi, dar, yüreksi ya da yuvarlak tabanlı, pürüzlü kenarlı ve 12 cm uzunluğundadır. Üst yapraklar sapsız, mızraksı ve kısa saplıdır. Çiçeklenme, baş aşağı duran çok sayıda çiçek halindedir. Çiçekler parlak mavi ya da nadiren beyaz renklidir. Bunlar 2 ila 4 cm uzunluğunda, kısa saplı ve bırahte koltukları tarafındadır. Bırahte yapraklardan oldukça farklı ve kısadır. Çanak yapraklar mızraksı ila yumurtamsı mızraksı arası, düz ve tabanda 2.5 mm genişliğindedir. Taç 1 ila 2,3 cm uzunluğunda, çan biçiminde ve beş derin lobludur. Agresif ve kolay yayılan bir bitki olması nedeniyle kısa sürede istilacı hale gelir. Tohumlar ağustos ve ekim aylarında olgunlaşır. Çiçekler erseliktir. Popüler bir süs bitkisidir. Yetiştirilmesi kolay bir bitkidir. -15 dereceye kadar dayanıklıdır. Tohumlar 18 derecede 2 ila 4 haftada çimlenir.

Gözlem

Orman açıklıkları, çalılıklar ve kayalık yamaçlarda görülür. Başiskele ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Kacaftra.

Çiçek zamanı

Temmuz-Ağustos ayları.

Yükseklik

400-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “küçük çan” anlamına gelir. Taç yapısına işaret eder. Tür adı Antik Yunanca “Campanula rapunculus’a benziyor” anlamına gelir. Türün Campanula rapunculus (Firenk salatası) ile yakınlığına işaret eder. Özgün tanımda bu “Campanula hortensis, rapunculi radice” olarak belirtilmiştir. Alttür adı ise Latince “yürek yapraklı” anlamına gelir ve türden ayırt edici özelliğini vurgular. Özgün tanımda bu “folia radicalia et inferiora cordata” olarak belirtilmiştir.

Mutfak

Yaprak, kök ve sürgünler çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. C vitamini bakımından zengindirler.

Geleneksel tıp

Çiçekli gövdeler karın ağrısı, şişkinliğe ve vücut ağrılarına karşı kullanılır. Kaynatıldıktan sonra karın bölgesine uygulanır ve sarılır.

Fotoğrafları

Literatür

Notes from the Royal Botanic Garden, Edinburgh 35: 45. 1976. (K.Koch) Damboldt

Bir Cevap Yazın