İçeriğe geç

Campanula persicifolia (Zarif çıngırak)

Zarif çıngırak


Anahtar kelimeler: Yenilebilir bitkiSüs bitkisiAvrupa-Sibirya elementi.

Dolaşım

Bitkiler › Papatya takımı › Çançiçegiller › Çançiçeği › Zarif çıngırak

Dağılımı

Bitki doğal olarak Avrupa’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

1 metre kadar büyüyebilir. Çiçekler fincan biçimlidir, leylak mavisi ya da beyaz olabilir. Yapraklar parlak yeşil bir görünüme sahiptir. Gövde dik, dalsız ve hafif köşelidir. Taban yaprakları kısa saplı, dar kaşıksıdır ve genellikle çiçeklenmeden hemen önce dökülürler. Üst yapraklar sapsız, mızraksı, neredeyse şeritsi ve kenarları tırtıklıdır. Çiçek kurulu birkaç çiçekli terminal salkım ya da tek çiçeklidir. Çanak kaynaşık, beş dar loblu ve sonunda yayılır. Taç beş lobludur ve beş mor-mavi taç yaprak görülür. Beş ercik vardır. Tohumlar ağustos ve ekim arası olgunlaşır. Çiçekler erseliktir. -15 dereceye kadar tolere eder. Aşırı sıcaklıkları ise tolere etmezler. Cinse ait türler genelde hibritleşmezler, bu yüzden tohumlar çoğunlukla doğru sonuç verir. Popüler bir süs bitkisidir ve birçok varyetesi vardır. Yetiştirilmesi kolaydır. Tohumlar 18 derecede 2 ila 4 hafta arasında çimlenir. Salyangoz, sümüklü böcek ve yaprak bitlerinden korunmalıdır. Bitkiler arasında 30 cm açıklık bırakılması önerilir.

Gözlem

Orman açıklıkları, çalılıklar ve çayırlarda görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Zarif çıngırak.

Çiçek zamanı

Haziran-Ağustos ayları.

Yükseklik

0-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “küçük çan” anlamına gelir. Taç yapısına işaret eder. Tür adı Latince “Prunus persica (şeftali) yapraklı” anlamına gelir. Yapraklarının şeftali yaprağına benzemesine işaret eder. İkili adlandırma öncesi adı “Rapunculus persicifolius, magno flore”dir.

Mutfak

Yaprakları çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. C vitamini bakımından zengindirler. Kök ve çiçekler çiğ olarak tüketilebilir.

Biliyor musunuz?

Oldukça karmaşık bir üreme stratejisi vardır: Erkek ve dişi organlar farklı zamanlarda olgunlaşır. Önce erkek organlı çiçekler, ardından da dişi organlı çiçekler açılır. Taç açıldığında dişi organın tepecikleri kapanır ancak erkek organlı çiçekler böcekleri çekmeye devam eder. Poleni tüketen böceklerin üzerine de bir miktar polen yapışır. Dişi organın tepeciği tüm polen bittiğinde olgunlaşır. Eş zamanlı olarak erkek organ tabandan nektar üreten beş delik açar ve böcekleri tekrar çiçeğe “çağırır”.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 1: 164. 1753. L.

Bir Yorum Yazın