Camellia japonica (Japon kamelyası)

Tanımı

1,5 ila 6 metre büyüyebilen her dem yeşil bir çalıdır. Genç dallar morumsu kahverengi iken zamanla grimsi kahverengi olur. Yapraklar almaşlı dizilişli, derimsi, üst yüzeyi koyu, alt yüzeyi açık yeşil renkli, 5 ila 11 cm uzunluğunda ve 2,5 ila 6 cm genişliğindedir. Yaprak tabanı kamamsı, kenarları ise testere dişlidir. Çiçekler tek ya da çift halde belirir, 6 ila 10 cm çapında, beyaz ya da gül renklidir. Ercik çok sayıda ve 2,5 ila 3,5 cm uzunluğundadır. Boyuncuk üç loblu ve 3 cm uzunluğundadır. Meyve küresel bir kapsüldür. Tohumlar iri ve kahverengidir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Uzakdoğu’da yayılış gösterir ancak yenilebilir meyveleri nedeniyle ülkemizde yaygın olarak dikilmektedir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Bahçeler ve yol kenarında görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir. Mart ve nisan ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1000 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adı

Dilimizde japon kamelyası adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins 21 Nisan 1661 – 2 Mayıs 1706 tarihleri arasında yaşamış Çek doğa bilimci ve misyoner Georg Joseph Kamel’a adanmıştır. Özellikle Filipinler florası ile ilgili öncü çalışmaları ile bilinir. Tür adı Latince Japonya anlamına gelir. Türün tip yerine işaret eder. Özgün tanımda bu “Habitat in Japonia, China” olarak belirtilmiştir.

Gıda

Tohumlarından mutfaklık yağ elde edilir. Çiçekler pişirilerek tüketilebilir. Yaprakları çay olarak tüketilir.

Tıp

Çiçekler büzücü, hemostatik ve toniktir. Yanık ve haşlanmaların tedavisinde kullanılır.

Bilgi

Tohumlarında saç bakımı için kullanılan yağ elde edilir. Çiçeklerinden yeşil boya elde edilir.

Fotoğrafları


Yorumlar

  1. Erol Alçın avatarı
    Erol Alçın

    Merhaba. Bilgiler için teşekkürler. Emeğinize sağlık. Bahçemde var. Çiçekleri açmadan dökülüyor. Besleyemiyor diye düşünüyorum. Yaklaşık 20 yıllık. Yıllardır aynı sorun var. Değişik gübreler attım. Fayda etmedi. Karadeniz’de 100-150 metre rakımdayım. Deniz rüzgarı almıyor. Sizce ne yapmalıyım. Saygılar Erol Alçın
    erolalcin@gmail.com

    1. Merhaba, şu sayfada yazılanlar işinize yarayabilir: https://azbitki.com/camellia-japonica

Görüşünüzü Yazın