İçeriğe geç

Camelina microcarpa (Tarla ketenteresi)

Tarla ketenteresi


Dolaşım

Bitkiler › Turp takımı › Turpgiller › Ketentere › Tarla ketenteresi

Dağılımı

Bitki doğal olarak Asya ve Avrupa’da yayılış gösterir ancak dünyanın büyük bölümüne işgalci tür olarak yayılmıştır.

Genel bilgiler

50 cm büyüyebilir. Gövde dallı ya da dalsız olabilir. Gövde yoğun miktarda tüylüdür. Taç çok simetrili, soluk sarı renkli, 0,5 cm uzunluğundadır. Taç yaprak sayısı dört, 3,5 ila 4,5 mm uzunluğundadır. Çanak yaprak sayısı dörttür. Dördü uzun ikisi kısa olmak üzere altı adet ercik görülür. Çiçeklenmez uzatılmış bir salkım halindedir. Yapraklar almaşlı dizilişli, alttakiler saplı, gövde yaprakları ise sapsız ve sarılıcıdır. Meyve armut biçiminde ve çok tohumludur.

Gözlem

Tarlalarda görülür. Kartepe ilçesinden kayıt bildirilmiş ancak henüz gözlemlenememiştir. Bitkilerin hububat tarlalarında görüldüğünden bahisle gözlem çoğunlukla tarlaların ekilmesi ve bitkinin tohumlarının da ekinler arasına karışmış olmasına bağlıdır.

Yaygın adları

Tarla ketenteresi.

Çiçek zamanı

Mart-Mayıs ayları.

Yükseklik

600-1000 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “yer keteni” anlamına gelir. Bitkilerin keten (Linum) bitkisinin gelişimini engellemesine işaret eder. Tür adı Antik Yunanca “küçük meyveli” anlamına gelir. Türün meyve boyutunun cins içinde ayırt ediliciliğine işaret eder. Türün Camelina sativa’dan ayırt ediciliği vurgulanmıştır. Özgün tanımda bu “accedit ad var. pilosam C. sativae sed differt fructu dimidio breviore” olarak belirtilmiştir.

Literatür

Regni Vegetabilis Systema Naturale 2: 517. 1821. Andrz. ex DC.

Bir Yorum Yazın