İçeriğe geç

Calystegia sepium (Çit sarmaşığı)

Bitkiler › Patlıcan takımı › Tarlasarmaşığıgiller › Çitsarmaşığı › Çit sarmaşığı

Tıbbi bitki, Yenilebilir bitki, Asgari endişe (LC).

2 ila 4 metre uzayabilir. Diğer bitkilere sarılarak büyür. Soluk mat yeşil yapraklar sarmal biçimde, basit, ok başı biçimli ve ucunda sivri, 5 ila 10 cm uzunluğunda ve 3 ila 7 cm genişliğindedir. Tomurcuklar üst üste binmiş büyük ikincil bırahteler tarafından kapatılır. Çiçek açtığı zaman bunlar çanak yaprağı kapatmaz. Çiçekler trompet biçiminde, 3 ila 7 cm çapında, beyaz ya da soluk pembe renkli ve beyaz çizgilidir. Meyve 1 cm çapında neredeyse küresel, 2 ila 4 arası büyük tohumludur. Çiçeklerinin gösterişli olmasına rağmen, agresif olması nedeniyle süs bitkisi olarak tercih edilmez.

Bitki doğal olarak kuzey ve güney yarımkürelerde yayılış gösterir. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Sulak alanların civarında görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Dilimizde Çit sarmaşığı adı ile bilinmektedir.

Mayıs ve eylül ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 800 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Saplar ve kökü pişirilerek tüketilebilir. Nişasta ve şeker bakımından zengindir ve besleyicidir. Genç sürgünler pişirilerek tüketilebilir.

Temizleyici olduğu rapor edilmiştir. Kök, yatıştırıcı, idrar söktürücü, ateş düşürücü ve kuvvetli temizleyicidir. Kökün kullanımının safra akışını arttırdığına inanılmaktadır.

Doğan, Hüseyin (2022). Calystegia sepium (Çit sarmaşığı) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/calystegia-sepium/ Erişim tarihi: 29 January 2023

Bir Yorum Yazın