İçeriğe geç

Calystegia sepium (Çit sarmaşığı)

Çit sarmaşığı


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitki, Yenilebilir bitki, Asgari endişe (LC).

Dolaşım

Bitkiler › Patlıcan takımı › Tarlasarmaşığıgiller › Çitsarmaşığı › Çit sarmaşığı

Dağılımı

Bitki doğal olarak kuzey ve güney yarımkürelerde yayılış gösterir.

Genel bilgiler

2 ila 4 metre uzayabilir. Diğer bitkilere sarılarak büyür. Soluk mat yeşil yapraklar sarmal biçimde, basit, ok başı biçimli ve ucunda sivri, 5 ila 10 cm uzunluğunda ve 3 ila 7 cm genişliğindedir. Tomurcuklar üst üste binmiş büyük ikincil bırahteler tarafından kapatılır. Çiçek açtığı zaman bunlar çanak yaprağı kapatmaz. Çiçekler trompet biçiminde, 3 ila 7 cm çapında, beyaz ya da soluk pembe renkli ve beyaz çizgilidir. Meyve 1 cm çapında neredeyse küresel, 2 ila 4 arası büyük tohumludur. Çiçeklerinin gösterişli olmasına rağmen, agresif olması nedeniyle süs bitkisi olarak tercih edilmez.

Gözlem

Sulak alanların civarında görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Çit sarmaşığı.

Çiçek zamanı

Mayıs-Eylül ayları.

Yükseklik

0-800 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “kapalı kap” anlamına gelir. İkincil bırahtelerin çanağı çevrelemelerine işaret eder. Tür adı Latince “çit” anlamına gelir. Türün agresif biçimde diğer bitkilere sarılarak doğal bir çit oluşturmasına işaret eder.

Mutfak

Saplar ve kökü pişirilerek tüketilebilir. Nişasta ve şeker bakımından zengindir ve besleyicidir. Genç sürgünler pişirilerek tüketilebilir.

Geleneksel tıp

Temizleyici olduğu rapor edilmiştir. Kök, yatıştırıcı, idrar söktürücü, ateş düşürücü ve kuvvetli temizleyicidir. Kökün kullanımının safra akışını arttırdığına inanılmaktadır.

Dioscorides: Tohumlarının kabuslara neden olduğu söylenir.

Fotoğrafları

Literatür

Prodromus Florae Novae Hollandiae 483. 1810. (L.) R.Br.

Bir Yorum Yazın