Buradasınız: Ana sayfa » Calystegia sepium

Calystegia sepium

Çit sarmaşığı

Bakımı

Calystegia sepium çok yıllık bir tırmanıcıdır. Islak ve nemli toprağı, güneşli ya da yarı gölge bölgeleri tercih eder. Donlara dayanıklıdır.

Yetiştirme

Calystegia sepium yol kenarıdere kıyısı ve deniz kıyısında görülür. Kumlukilli ve tınlı topraklara uyumludur.

Yapısı

Calystegia sepium 2 ila 4 metre uzayabilir. Diğer bitkilere sarılarak büyür. Soluk mat yeşil yapraklar spiral biçimde, basit, ok başı biçimli ve ucunda sivri, 5 ila 10 cm. uzunluğunda ve 3 ila 7 cm. genişliğindedir. Çiçekler beş koyu şeritli, beyaz ya da soluk pembe renklidir. Tomurcuklar üst üste binmiş büyük brahte’ler tarafından kapatılır. Çiçek açtığı zaman bunlar sepal’i kapatmaz. Çiçekler trompet biçiminde, 3 ila 7 cm. çapında, beyaz ya da soluk pembe renkli ve beyaz çizgilidir. Meyve 1 cm. çapında neredeyse küresel, 2 ila 4 arası büyük tohumludur. Çiçeklerinin gösterişli olmasına rağmen, agresif olması nedeniyle süs bitkisi olarak tercih edilmez. MayısHaziranTemmuzAğustos ve Eylül aylarında çiçek açar.

Yaygın adları

Bracted bindweed, Devil’s vine, Great bindweed, Hedge bindweed, Wild morning glory, Rutland beauty, Bugle vine, Heavenly trumpets, Bellbind, Granny pop out of bed; Çit sarmaşığı.

Etimoloji

Cins adı Yunanca kaliks kapağı; tür adı ise Latince çit anlamına gelir.

Koruma

THE IUCN Red List’e göre Asgari endişe altında tür sınıfı içindedir.

Taksonomi

Superregnum: Eukaryota
Regnum: Plantae
Cladus: Angiosperms | Eudicots | Asterids
Ordo: Solanales
Familia: Convolvulaceae
Tribus: Convolvuleae
Genus: Calystegia
Raunkiaer: Hemicryptophyte

Literatür

Prodromus Florae Novae Hollandiae 483. 1810. (L.R.Br.

Fotoğrafları

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın. Temizleyici olduğu rapor edilmiştir. Stalk ve kökü pişirilerek tüketilebilir. Nişasta ve şeker bakımından zengindir ve besleyicidir. Genç sürgünler pişirilerek tüketilebilir. Kök, demulcent, idrar söktürücü, febrifüj, poultice ve kuvvetli temizleyicidir. Kökün kullanımının safra akışını arttırdığına inanılmaktadır. Cholagogue: Kolagog. Safra söktürücü ilaç. Demulcent: Deri ya da mukoza üzerindeki ağrıyı hafifleten ya da gideren ilaç. Diuretic: Diüretik. İdrar söktürücü ilaç. Febrifuge: Febrifüj. Ateş düşürücü ilaç. Poultice: Yara veya iltihap üzerine lapa halinde konulan bitki. Purgatif (Purgative; Aperient; Deobstruent; Müshil). Bağışıklık sistemi ile ilgili hastalıkların tedavisinde kullanılır. Bağırsak boşaltıcı ilaç.

Flora of Turkey

Stems strongly twisting and climbing to 2 m or more. Leaves ± sagittate or cordate; sinus V-shaped, acute. Bracteoles rarely more than 15 mm broad, not overlapping, flat or keeled at base, acute at apex. Corolla 32-52 mm, white. Stamens 17-24 mm; anthers 4-6 mm. Fl. 5-9. Edges of rivers and lakes (often with Phragmites), or climbing in hedges or waste places, s.l-800 m. VI:220.

Yorum yazın