Calocedrus decurrens (Su sediri)

Tanımı

40 ila 60 metre kadar büyüyebilir. Gövde çapı 1 metreyi biraz aşabilir. Gövde turuncu kahverengi, başlangıçta pürüzsüz iken zamanla çatlaklıdır. Yapraklar 2 ila 15 mm uzunluğundadır. Kozalak 20 ila 35 mm uzunluğunda, soluk yeşil ila sarı renklidir. Polen kozalağı kırmızı kahverengi ila açık kahverengidir. Kozalak başına 4 tohum bulunur. Tohumlar kanatlı, 14 ila 25 mm uzunluğunda ve açık kahverengidir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak kuzey Amerika’da yayılış gösterir ancak peyzaj bitkisi değeri nedeniyle dünyanın büyük bölümünde görülür. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Park ve bahçelerde görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir. Ekim ve kasım ayları arasında kozalaklar olgunlaşır. Deniz seviyesinden 600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adı

Dilimizde kaliforniya su sediri adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca güzel sedir anlamına gelir. Cins, Cedrus (sedir) ile aynı aileden değildir, kurulan bağıntı yapraklarında oluşan sarı renklenmeye yöneliktir. Tür adı Latince aşağı doğru anlamına gelir. Türün yapraklarının konumuna işaret eder. Özgün tanımda bu “foliis late ovatis breviter acuminatis apica serrulatis longe decurrentibus” olarak belirtilmiştir.

Gıda

Yaprakları çeşni olarak kullanılır.

Tıp

Yaprakları kaynatılarak mide sorunlarını tedavi etmek için kullanılır. Yapraklar demlenerek buhar banyosu halinde soğuk algınlığını gidermede kullanılır.

Bilgi

Dalları süpürge yapımında kullanılır.

Fotoğrafları