İçeriğe geç

Calocedrus decurrens (Su sediri)

Su sediri


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiNeofit bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Servi takımı › Servigiller › Susediri › Su sediri

Dağılımı

Bitki doğal olarak kuzey Amerika’da yayılış gösterir ancak peyzaj bitkisi değeri nedeniyle dünyanın büyük bölümünde görülür. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Genel bilgiler

40 ila 60 metre kadar büyüyebilir. Gövde çapı 1 metreyi biraz aşabilir. Gövde turuncu kahverengi, başlangıçta pürüzsüz iken zamanla çatlaklıdır. Yapraklar 2 ila 15 mm uzunluğundadır. Kozalak 20 ila 35 mm uzunluğunda, soluk yeşil ila sarı renklidir. Polen kozalağı kırmızı kahverengi ila açık kahverengidir. Kozalak başına 4 tohum bulunur. Tohumlar kanatlı, 14 ila 25 mm uzunluğunda ve açık kahverengidir.

Gözlem

Park ve bahçelerde görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Kaliforniya su sediri.

Kozalak zamanı

Ekim-Kasım ayları.

Yükseklik

0-600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “güzel sedir” anlamına gelir. Cins, Cedrus (sedir) ile aynı aileden değildir, kurulan bağıntı yapraklarında oluşan sarı renklenmeye yöneliktir. Tür adı Latince “aşağı doğru” anlamına gelir.Türün yapraklarının konumuna işaret eder. Özgün tanımda bu “foliis late ovatis breviter acuminatis apica serrulatis longe decurrentibus” olarak belirtilmiştir.

Mutfak

Yaprakları çeşni olarak kullanılır.

Geleneksel tıp

Yaprakları kaynatılarak mide sorunlarını tedavi etmek için kullanılır. Yapraklar demlenerek buhar banyosu halinde soğuk algınlığını gidermede kullanılır.

Biliyor musunuz?

Dalları süpürge yapımında kullanılır.

Fotoğrafları

Literatür

Taxon 5: 192. 1956. (Torr.) Florin

Bir Yorum Yazın