Calluna (Süpürgeçalısı)

Özet

Calluna (Süpürgeçalısı) ekosistem için oldukça önemli olan, ayrıca süs bitkisi olarak da yetiştirilen monotipik bir cinstir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Ericales

Funda takımı

Ericaceae

Fundagiller

Tanımı

Calluna (Süpürgeçalısı) genellikle 20 ila 50 cm büyüyebilen her dem yeşil çalılardan oluşan bir cinstir. Gövde dik ya da yükselici ve çok dallıdır. Sürgünler çıplak ya da tüysüzcedir. Yapraklar kalıcı ve karşılıklı dizilişlidir. Yaprak sapı bulunmaz. Yaprak ayası derimsi ve kenarları dikencikli-kirpiklidir. Çiçek durumu terminal ya da koltuklarda, salkım ya da bileşik salkım halinde ve 5 ila 30 adet çiçeklidir. Çiçekler normalde leylak renklidir ancak beyaz renkli örneklerini görmek de mümkündür. Çanak yaprak 4 adet olup belirgindir. Taç yaprak 4 adettir. Taç kalıcı ve çansıdır. Ercik 8 adettir. Kapsül küresel ve 5 ila 10 adet tohumludur. Tohum kapsül başına 5 ila 10 adet, elipsoit, kanatsız ve kuyruklu değildir.

Cins Antikçağ ve Ortaçağ’da süpürge amaçlı kullanılmıştır. Balı, Antikçağ yazarları tarafından değersiz olarak görülmüştür çünkü jölemsi bir yapıda olduğu için petekten ayırmak güçtür. Avrupa’da çayı böbrek ve idrar yolu şikâyetlerini gidermek için içilmiştir. Cins Avrupa ile Orta Asya arasındaki bölgedeki yayılış gösterir ancak günümüzde Amerika ve Avustralya kıtalarına da dağılmıştır. [Harita, Türler]

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca süpürmek anlamına gelir ve cinsin geleneksel olarak süpürge yapımında kullanılmasını vurgular.

Kocaeli’ndeki türler

Calluna (Süpürgeçalısı)

Calluna vulgaris

Süpürge çalısı