İçeriğe geç

Calendula officinalis (Aynısefa)

Bitkiler › Papatya takımı › Papatyagiller › Aynısefa › Aynısefa

Tıbbi bitkiYenilebilir bitki, Süs bitkisi, Boya bitkisi, Kozmetik, Haşerat kovucu, Arkeofit bitki.

80 cm. büyüyebilir. Seyrek dallı ve dik gövdelidir. Yapraklar dikdörtgensi mızraksı, 5 ila 17 cm. uzunluğunda, iki yüzeyi de tüylü, kenarları düz, dalgalı ya da hafifçe tırtıklıdır. Çiçekler sarı ya da turuncu renklidir. Şartlar uygun olduğunda yıl boyu çiçekli kalabilirler. Kapçık dikenli ve kavislidir. Tohumlar bahar aylarında doğrudan dışarı ekilebilir. Bunlar 21 derecede 1 ila 2 haftada çimlenir. Popüler bir süs bitkisidir. Çiçekler yağmur ihtimali olduğunda kapanır ve bu sayede hava tahmininde kullanılır.

Bitki doğal olarak Avrupa’da yayılış gösterir ancak gerçek anavatanı tam olarak bilinmemektedir. Bitki çok erken dönemde Eskidünya’nın önemli bir bölümüne yayılmıştır. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Tahrip edilmiş araziler, tarlalar ve yol kenarında görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Dilimizde Aynısefa adı ile bilinmektedir.

Ocak ve aralık ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Çiçekler ve yapraklar tüketilebilir. Salatalara eklenir. Çiçekleri çorba ve hamur işlerine çeşni amacı ile katılır. Yapraklarından elde edilen boya çeşitli yemeklere safran ikamesi olarak eklenir. Tohumları protein ve yağ bakımından zengindir.

Çizik ve kesiklerin iyileşmesine yardımcı olur. Cilt sorunlarında, burkulma, sokma, ısırık, varisler, göz ağrısı ve yaralanmalarda başvurulur. Dahili olarak ateşin ve kronik enfeksiyonların tedavisinde kullanılır. Bütün bitki, özellikle de çiçekler ve yapraklar, iltihap giderici, antiseptik, spazm çözücü, iştah açıcı, büzücü, safra söktürücü, terletici, adet akışı teşvik edici, uyarıcı ve yara iyileştiricidir. Cilt bakımı için geleneksel bir ünü vardır.

Lapa halinde uygulanması halinde ciltte kızarıklığa neden olabilir.

Çiçeklerinden boya elde edilir ve bu saç boyası olarak da kullanılır. Böcek kovucu olarak evlerin kenarına dikilir. Bitkilerden elde edilen yağ parfümeride kullanılır.

Doğan, Hüseyin (2022). Calendula officinalis (Aynısefa) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/calendula-officinalis/ Erişim tarihi: 6 February 2023

Bir Yorum Yazın