İçeriğe geç

Calendula officinalis (Aynısefa)

Aynısefa


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiYenilebilir bitki, Süs bitkisi, Boya bitkisi, Kozmetik, Haşerat kovucu, Arkeofit bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Papatya takımı › Papatyagiller › Aynısefa › Aynısefa

Dağılımı

Bitki doğal olarak Avrupa’da yayılış gösterir ancak gerçek anavatanı tam olarak bilinmemektedir. Bitki çok erken dönemde eskidünyanın önemli bir bölümüne yayılmıştır.

Genel bilgiler

80 cm. büyüyebilir. Seyrek dallı ve dik gövdelidir. Yapraklar dikdörtgensi mızraksı, 5 ila 17 cm. uzunluğunda, iki yüzeyi de tüylü, kenarları düz, dalgalı ya da hafifçe tırtıklıdır. Çiçekler sarı ya da turuncu renklidir. Şartlar uygun olduğunda yıl boyu çiçekli kalabilirler. Kapçık dikenli ve kavislidir. Tohumlar bahar aylarında doğrudan dışarı ekilebilir. Bunlar 21 derecede 1 ila 2 haftada çimlenir. Popüler bir süs bitkisidir. Çiçekler yağmur ihtimali olduğunda kapanır ve bu sayede hava tahmininde kullanılır.

Gözlem

Tahrip edilmiş araziler, tarlalar ve yol kenarında görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Aynısefa.

Çiçek zamanı

Ocak-Aralık ayları.

Yükseklik

0-600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “ayın ilk günü” anlamında gelir. Bitkilerin yılın büyük bölümünde çiçekli olmalarına işaret eder. Özellikle Calendula arvensis, Ocak ayında çiçek açmaya başlar ve en erken çiçek açan bitkilerdendir. Tür adı Latince “tedavi edici” anlamına gelir. Epitet, geleneksel tedavide yaygın olarak kullanılan bitkileri tanımlamak için kullanılmaktadır.

Mutfak

Çiçekler ve yapraklar tüketilebilir. Salatalara eklenir. Çiçekleri çorba ve hamur işlerine çeşni amacı ile katılır. Yapraklarından elde edilen boya çeşitli yemeklere safran ikamesi olarak eklenir. Tohumları protein ve yağ bakımından zengindir.

Geleneksel tıp

Çizik ve kesiklerin iyileşmesine yardımcı olur. Cilt sorunlarında, burkulma, sokma, ısırık, varisler, göz ağrısı ve yaralanmalarda başvurulur. Dahili olarak ateşin ve kronik enfeksiyonların tedavisinde kullanılır. Bütün bitki, özellikle de çiçekler ve yapraklar, iltihap giderici, antiseptik, spazm çözücü, iştah açıcı, büzücü, safra söktürücü, terletici, adet akışı teşvik edici, uyarıcı ve yara iyileştiricidir. Cilt bakımı için geleneksel bir ünü vardır.

İbn-i Sînâ: Dövülerek sirkeyle karıştırıldığında saçkıran vakalarında etkilidir. Yine sirkeyle birlikte siyatiği tedavi eder. Zehirli hayvanların sokmalarına karşı panzehir görevi görür yazmaktadır.

İbnü’l-Baytâr: Fare, sinek ve yılan kovucu olarak kullanılır. Kaynatıldığında kusturucu etkilidir. Diş ağrısı gidericidir.

Biliyor musunuz?

Çiçeklerinden boya elde edilir ve bu saç boyası olarak da kullanılır. Böcek kovucu olarak evlerin kenarına dikilir. Bitkilerden elde edilen yağ parfümeride kullanılır.

Dikkat

Lapa halinde uygulanması halinde ciltte kızarıklığa neden olabilir.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 2: 921. 1753. L.

Bir Yorum Yazın