İçeriğe geç

Calendula arvensis (Öküzgözü)

Öküzgözü


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitki, Yenilebilir bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Papatya takımı › Papatyagiller › Aynısefa › Öküzgözü

Dağılımı

Bitki doğal olarak Avrupa’da yayılış gösterir ancak günümüzde dünyanın büyük bölümüne dağılmıştır. Agresif bir istilacıdır.

Genel bilgiler

15 ila 50 cm. büyüyebilir. Gövde çok dallı, dik ila yayılıcıdır. Yapraklar dikdörtgensi, mızraksı, darca ters yumurtamsı ve gövde tüylüdür. Çiçek başları 1 ila 2 cm genişliğinde ve tektir. Dilsi çiçekler parlak sarı ile turuncuya yakın renktedir. Popüler bir süs bitkisidir. Tohumlar bahar ve güz aylarında doğrudan dışarı ekilebilir. Tohumlar 21 derecede 1 ila 2 haftada çimlenir. Tohumlar üç farklı biçimde olabilir ve bu biçimler bitkinin tohum dağıtma stratejisine hizmet eder.

Gözlem

Tahrip edilmiş araziler, tarlalar ve yol kenarında görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Portakal nergisi, Altıncık, Öküzgözü, Ölü çiçeği, Şamdan çiçeği.

Çiçek zamanı

Ocak-Haziran ayları.

Yükseklik

0-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “ayın ilk günü” anlamında gelir. Bitkilerin yılın büyük bölümünde çiçekli olmalarına işaret eder. Özellikle Calendula arvensis, Ocak ayında çiçek açmaya başlar ve en erken çiçek açan bitkilerdendir. Tür adı Latince “ekili alan” anlamına gelir. Türün genelde tarla kenarlarında görülmesine işaret eder. Özgün tanımda bu “Habitat in Europae arvis” olarak belirtilmiştir.

Mutfak

Genç yaprak ve sürgünler çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Yapraklar mineral ve vitamin bakımından zengindir.

Geleneksel tıp

Yapraklar terleticidir. Çiçekler spazm çözücü, adet kanaması kolaylaştırıcı ve uyarıcıdır. Harici olarak cilt sorunları, ısırıklar, sokmalar, burkulmalar, yaralar, göz ağrısı ve varisler için kullanılır. Kronik enfeksiyon ve ateş tedavisinde temizleyici etkisi vardır. Bütün bitki iltihap azaltıcı, antiseptik, spazm çözücü, yara iyileştirici, büzücü, müshil, safra söktürücü ve terleticidir.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum, Editio Secunda 2: 1303–1304. 1763. L.

Bir Yorum Yazın Cevabı iptal et

Exit mobile version