Calceolaria × herbeohybrida (Çanta çiçeği)

derleyen:

Uyarı: Site sahibi, sitede yer verilen her türden bilginin uzman görüşüne dayandırılmaksızın kullanılmamasını şiddetle tavsiye eder.

Özet

Calceolaria × herbeohybrida (Çanta çiçeği) Kocaeli’de genellikle özel günlerde çarşıda satılan ve nadiren yeniden çiçek açan bir süs bitkisidir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Lamiales

Ballıbaba takımı

Calceolariaceae

Hanımçantasıgiller

Calceolaria

Hanımçantası

Tanımı

Calceolaria × herbeohybrida (Çanta çiçeği) genellikle 30 ila 45 cm büyüyebilen çok yıllık bir bitkidir. Gövde yumuşaktır. Yapraklar tabanda rozet halinde ve kenarları dişlidir. Bunlar 5 ila 10 cm uzunluğunda ve tüylüdür. Çiçekler kırmızı ve sarı renklerinin çeşitli desenlerinde olabilir. Taç yaprak iki adet olup üstteki belirgin biçimde küçük ve alt taç yaprak ise tipik bir çanta biçimindedir. Çanak kalıcıdır. Meyve kapsül formundadır. Tohumlar hayli küçüktür. Bitki tamamı ile ticari amaçlarla üretilmektedir ve satıştaki bireyler bol çiçeklidir. Diğer yandan çiçek dönemi geçtikten sonra bitkinin sonraki dönemde yeniden çiçek açması neredeyse imkansızdır. Ayrıca bakımı da hayli zor olan bir bitkidir.

Gözlem bilgileri

Calceolaria cana, Calceolaria corymbosa ve Calceolaria crenatiflora taksonlarının melezidir. [Harita] Bahçeler ve mezarlarda görülen bitki özellikle özel günler öncesi Kocaeli’de çiçekçiler ve zincir marketlerde satılmaktadır.

Türkçe adı

Dilimizde çanta çiçeği, hanım çantası ve panduf çiçeği adları ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Latince küçük ayakkabı anlamına gelir ve açık bir şekilde cinsin çiçek yapısına dikkat çekmektedir. Tür adı Latince melez bitki anlamına gelir ve bu bağlamda türün birden fazla bitkinin melezi olmasına işaret etmektedir.

Fotoğrafları