Calamagrostis pseudophragmites (Saz çimi)

Tanımı

50 ila 120 cm büyüyebilir. Gövde dik, sağlam, tüysüz ve pürüzsüzdür. Yaprak kılıfı tüysüzdür. Dil 4 ila 10 mm uzunluğunda, sivri, yırtık; yaprak ayası 7 ila 35 cm uzunluğunda ve 2 ila 8 mm. genişliğinde, şeritsi, sipsivri, genellikle düz, hafifçe kıvrık, kenarlarında pürüzlü ve mat yeşil renklidir. Bileşik salkım 5 ila 26 cm uzunluğunda ve 1 ila 8 cm genişliğinde, genellikle gevşek, zaman zaman yoğun ve zaman zaman sarkıktır. Başakçık 4 ila 4,5 mm uzunluğunda ve genellikle kahverengimsi mor renklidir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Avrupa’da yayılış gösterir. [Harita, Sinonimler, Herbaryum] Nemli bölgeler, kumlu alanlar ve ormanlık alanlarda görülür. Gölcük ilçesinden kayıt bildirilmiş ancak henüz gözlemlenememiştir. Haziran ve ağustos ayları arasında çiçek açar. 300 ila 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde sazçimi adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca kamış Agrostis anlamına gelir. Cinsin, Agrostis (Tavusotu) cinsi ile benzerliğine işaret eder. Tür adı Antik Yunanca sahte Phragmites anlamına gelir. Türün Phragmites (kamış) cinsi ile benzerliğine işaret eder.