Cakile maritima (Kumteresi)

derleyen:

Özet

Cakile maritima (Kumteresi) deniz kenarında görülen, bazı bölgelerde tüketilen ve genelde yaz aylarında çiçek açan bir bitkidir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Brassicales

Turp takımı

Brassicaceae

Turpgiller

Cakile

Kumteresi

Tanımı

Cakile maritima (Kumteresi) genellikle 15 ila 45 cm büyüyebilen tek yıllık bir bitkidir. Uzun bir kazık kökü vardır. Gövde yatık ya da yükselen biçimde görülebilir. Alt yapraklar 2 ila 11 cm uzunluğunda teleksi, lobları dikdörtgensi, üst yaprakları sapsız ve düzdür. Yapraklar parlak, etli, yeşil renkli, mor ya da eflatun lekeli ve uzun lobludur. Çiçekler beyaz ile açık mor arası renktedir. Meyve kahverengi ve 1 ila 3 cm uzunluğundadır. Meyve 2 adet sarı ya da kahverengi pürüzsüz tohum barındırır. Gövde tüysüz ve kazık köklüdür.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Batı Asya, Kuzey Afrika ve Avrupa’da yayılış gösterir ancak günümüzde Avustralya ve Amerika kıtalarında da doğallaşmıştır. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Deniz kenarında görülen bitki umumiyetle haziran ve ağustos ayları arasında çiçek açmaktadır ve bitkiyi deniz seviyesinden 100 metreye kadar olan rakımlarda il genelinde Marmara ve Karadeniz kıyıları boyunca gözlemlemek mümkündür.

Türkçe adı

Dilimizde kum teresi adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı, bitkilerin Arapça adının Latinize edilmesi ile oluşturulmuştur. Arapçada kelime, halofit bir turpgili tanımlamak için kullanılmıştır. Tür adı Latince deniz anlamına gelir. Türün habitat tercihine işaret eder.

Gıda

Yapraklar, gövde, çiçek ve meyveler çiğ ya da pişirilerek tüketilmektedir. C vitamini bakımından zengindir. Tohumlarından yağ elde edilmektedir. Kökü öğütülerek ekmek yapımında kullanılmıştır.

Fotoğrafları