Cachrys cristata (Tepeli çarşambaotu)

derleyen:

cins:

Tanımı

60 ila 100 cm kadar büyüyebilir. Gövde dik, çizgili ve tüysüzdür. Taban yaprakları 4 üçlü, anahatta ters yumurtamsı, uçtaki bölümler şeritsi, 5 ila 15 mm uzunluğunda ve 1 mm genişliğinde ve tüysüzdür. Üst gövde yaprakları bileşiktir. 7 ila 12 arası kol görülür. İkincil bırahte şeritsi ve tüysüzdür. Taç yaprak tüysüzdür. Meyve 10 ila 11 mm uzunluğunda ve 7 mm genişliğinde, elipsoit, ibikli dişlidir. Çiçekler sarı renkli, şemsiye 3 ila 10 cm çapında, 6 ila 12 arası ana kolludur.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Balkanlar ve doğu Akdeniz havzasında yayılış gösterir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Çalılık ve yol kenarında görülür. Gebze ilçesinde gözlemlenmiştir. Mayıs ve haziran ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 300 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adı

Dilimizde tepeli çarşambaotu adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca kozalak gibi anlamına gelir. Cinsin meyvelerinin belirgin biçimde kozalağı andırmasına işaret eder. Kelime Theophrastus tarafından fındık, kızılağaç, huş ağacı, gürgen vb. benzeri ağaçlarda görülen kedicikleri tanımlamak için kullanılmıştır. Diğer bir görüşe göre Antik Yunanca sıcak anlamına gelen bir kelimeden türetilmiş ve cinsin meyvelerinin gaz giderici özelliğine işaret etmektedir. Tür adı Latince sorguçlu anlamına gelir. Augustin Pyramus de Candolle’ün özgün tanımında yer alan “fructibus ovatis, jugis 5 distantibus subulatis cristatis” cümlesinden atfın meyveye olduğu anlaşılmaktadır.

Fotoğrafları