Buxus sempervirens

Şimşir

Bakımı

Buxus sempervirens çok yıllık bir çalıdır. Geçirgen ve nemli ya da kuru toprağı, güneşli ya da yarı gölgeli bölgeleri tercih eder. Donlara dayanıklıdır.

Yetiştirme

Buxus sempervirens ormanlık alantaşlık bölgeyamaç ve çalılıklarda görülür. Kireçlikumlukilli ve tınlı topraklara uyumludur.

Yaygın adları

Turkish boxwood, Common box, Boxwood; Adi şimşir, Cımşır, Şümşür.

Etimoloji

Cins adı Yunanca şimşir; tür adı ise Latince herdem yeşil anlamına gelir.

Korunma

THE IUCN Red List’e göre Asgari endişe altında tür sınıfı içindedir.

Bitki tarihi

Çok önemli bir kereste ağacıdır. Kök hariç geri kalan bölümü pürüzsüzdür. Dayanıklı olması ve rengi nedeniyle süs bitkisi olarak kullanılır. Kalın bir çit oluşturur, yaprakları herdem yeşildir ve budamaya dayanıklıdır. Üç türü vardır. Pireneler, Frigya ve Korsika adasında görülür. Korsika balının acı tadının nedeni de bu çalının çiçekleridir. Çalı ateşe karşı dayanıklıdır, bu yüzden yakacak olarak kullanılması sağlıklı değildir.

Taksonomi

Superregnum: Eukaryota
Regnum: Plantae
Cladus: Angiosperms | Eudicots
Ordo: Buxales
Familia: Buxaceae
Genus: Buxus
Raunkiaer: Phanerophyte
Phytochorion: Euro-Siberian

Literatür

Species Plantarum 2: 983. 1753. L.

Yapısı

Buxus sempervirens 5 metre büyüyebilir. Gövde gençken gri ve düz renklidir, olgunlaştıkça çatlaklar görülür. Çiçekler beyazımsı yeşil renklidir. Meyveler bir ila iki arası tohum barındırır ve bunlar siyah renklidir. Yapraklar elips biçiminde, tam kenarlı, 1–3 cm uzunluğunda, derimsi üst yüzü parlak yeşil renkli, alt yüzü sarımsı açık yeşil renklidir. Yaprak sapı kısadır. Yapraklar karşılıklı dizilmiştir. Çiçekler zor görünür. Erkek çiçekler sarımsı yeşil, dişi çiçekler beyazımsı renklidir. Meyvesi küremsi veya ters yumurta biçiminde, kapsül meyve durumdadır. Olgunlaştığında siyahımsı-kahverengidir. Tohum üç köşeli parlak ve siyahtır. Tohumlar Eylül ayında olgunlaşır. Tohumlar 15 derecede bir ila üç ay arasında olgunlaşır. Çiçekler monoik’tir. -23 dereceye kadar dayanıklıdır. OcakŞubatMartNisan ve Mayıs aylarında çiçek açar.

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın. Özellikle kabuk ve yapraklar zehirlidir. Yapraklar ve kabuklar; alteratif, antiromatizmal, müshil, safra salgısı arttırıcı, terletici, ateş düşürücü, oksitosik ve kurt düşürücüdür. Yapraklar sıtmanın tedavisinde kinin yerine kullanılır. Alteratif (Değiştirici): Özellikle bozulan bir işlevi eski haline getirici veya besinlerin sindirilmesini kolaylaştırıcı ilaç. Antiperiodic: Antiperiyodik. Belirli aralıklarla gelen nöbetleri önleyen ilaç. Antirheumatic: Antiromatik. Romatizma tedavisinde kullanılan ilaç. Cathartic: Katartik. Bağırsak hareketlerini arttırıcı ilaç. Cholagogue: Kolagog. Safra söktrücü ilaç. Diaphoretic: Diyaforetik. Terlemeyi arttırıcı ilaç. Febrifuge: Febrifüj. Ateş düşürücü ilaç. Homeopati: Bir hastalığın, hastalık belirtilerini sağlam bir insanda ortaya çıkarabilecek maddelerin çok düşük dozlarda hastaya verilmesiyle tedavi edilebileceği inancına dayanan bir alternatif tıp yöntemi. Narcotic: Narkotik. Bilinci uyuşturucu ilaç. Odontalgic: Diş ağrısı giderici ilaç. Oxytoxic: Oksitoksik. Doğum başlatıcı ilaç. Sedative: Sedatif. Sakinleştirici, yatıştırıcı ve rahatlatıcı ilaç. Tonic: Tonik. Organları uyaran ve güçlendiren ilaç. Vermifuge: Solucan düşürücü ilaç.

Flora of Turkey

Small tree up to 12 m, or 1-2 m shrub. Young shoots 4-sided, glabrous or pubescent like the short petioles. Heartwood yellowish-white, sap wood paler. Leaves ovate-elliptic, (1,5-)2-3 x as long as broad, 1,5-3.5 x 0.5-1.5 cm, dark green above, paler yellowish-green below. Flower clusters c. 5 mm across. Anthers 1-1,5 mm, Capsule 7-8 mm, styles 2-3 mm. Seeds oblong-elliptic. Fl. 4; fr. (ripe) 7-9. Mixed deciduous forest (often with Fagus), hillside scrub and rocks, 100-2000 m; calcifuge. A2(A) Kocaeli: Izmit, Alihocalar nr Büyükdere, 150 m, Özyuvacı (ISTO 14962) VII:631.

Yorum yazın