Bupleurum tenuissimum (Kanatlı şeytanayağı)

Tanımı

2 ila 40 cm büyüyebilir. Ana gövde diktir ve dallar farklı biçimde gelişir. Yapraklar 1 ila 7 cm uzunluğunda ve 2 ila 2,5 mm genişliğindedir. Kollar 1 ila 5 arası sayıda ve eşit değildir. Brahte dört adettir. İkincil bırahteler beş adettir. Taç yapraklar sarımsı yeşil renklidir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Avrupa ile Karadeniz boyunca yayılış gösterir. [Harita, Sinonimler, Herbaryum] Çalılık ve deniz kenarında görülür. Dilovası ilçesinde gözlemlenmiştir. Temmuz ve eylül ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 300 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde kanatlı şeytanayağı adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca öküz kaburgası anlamına gelir. Yaprakların sert olmasına işaret eder. Diğer bir seçenek Antik Yunanca öküzün yanında anlamına gelir. Bu isim, büyükbaş hayvanların bitkiyi iştahla tüketmesine atfen, ilk defa Nicander tarafından kullanılmıştır. Cinsin Türkçe adı olan şeytanayağının kaynağı bizim için meçhul. Muhtemelen cinsin gösterişli bırahteleri ayağa benzetildi. Bazı türler için tercih edilen şeytanyıldızı bu olasılığı daha güçlü hale getiriyor, çünkü bırahteler gerçekten klasik yıldız biçimindedir. Ancak şeytan tercihi hâlâ meçhul… Tür adı Latince en ince anlamına gelir. Türün genel görünümüne işaret eder.

Fotoğrafları
© Doğan, Hüseyin (2022). Kocaeli Bitkileri.

Görüşünüzü Yazın