İçeriğe geç

Bupleurum setaceum (Dişli şeytanayağı)


Anahtar kelimeler: Nadir bitkiAkdeniz elementi, Endemik.

Dolaşım

Bitkiler › Maydanoz takımı › Maydanozgiller › Şeytanayağı › Dişli şeytanayağı

Dağılımı

Bitki doğal olarak Marmara ve doğu Karadeniz bölgelerinde yayılış gösterir.

Genel bilgiler

20 ila 200 cm büyüyebilir. Ana gövde sağlam ve diktir. Yapraklar 2 ila 12 cm uzunluğunda ve 1,5 ila 5 mm genişliğindedir. 2 ila 25 mm uzunluğunda, eşit olmayan 2 ila 4 arası kol görülür.

Gözlem

Çalılık ve çayırlarda görülür. Hayli nadir bir türdür. Gebze ilçesinden kayıt bildirilmiş ancak henüz gözlemlenememiştir.

Yaygın adları

Dişli şeytanayağı.

Çiçek zamanı

Ağustos-Eylül ayları.

Yükseklik

0-200 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “öküz kaburgası” anlamına gelir. Yaprakların sert olmasına işaret eder. Diğer bir seçenek Antik Yunanca “öküzün yanında” anlamına gelir. Bu isim, büyükbaş hayvanların bitkiyi iştahla tüketmesine atfen, ilk defa Nicander tarafından kullanılmıştır. Cinsin Türkçe adı olan “şeytanayağı”nın kaynağı bizim için meçhul. Muhtemelen cinsin gösterişli bırahteleri ayağa benzetildi. Bazı türler için tercih edilen “şeytanyıldızı” bu olasılığı daha güçlü hale getiriyor, çünkü bırahteler gerçekten klasik yıldız biçimindedir. Ancak “şeytan” tercihi hâlâ meçhul… Tür adı Latince “kıllı” anlamına gelir. Türün yaprak yapısına işaret eder. Özgün tanımda bu “involucelli 5-3 phylli foliolis setaceis rigidulis” olarak belirtilmiştir.

Literatür

Asie Mineure Botanique 1: 418. 1860. Fenzl

Bir Yorum Yazın