Bupleurum odontites (Damarlı şeytanayağı)

Tanımı

5 ila 50 cm büyüyebilir. Gövde çok dallı, diktir ve gövdenin ucunda şemsiye biçiminde çiçek kurulu bulunur. Yapraklar 4 ila 17 cm uzunluğunda ve şeritsidir. Çiçek kurulu sapı 3 ila 15 mm uzunluğundadır. Çiçek kurulu 4 ila 7 arası sayıda kolludur. Bırahte 5 adettir. İkincil bırahteler de beş adettir. Küçük şemsiyeler 10 ila 13 arası sayıda çiçek bulundurur. Çiçekler sarı renklidir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Avrupa ve doğu Akdeniz havzasında yayılış gösterir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Çalılık ve çayırlarda görülür. Gebze ilçesinde gözlemlenmiştir. Nisan ve temmuz ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1300 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adı

Dilimizde damarlı şeytanayağı adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca öküz kaburgası anlamına gelir. Yaprakların sert olmasına işaret eder. Diğer bir seçenek Antik Yunanca öküzün yanında anlamına gelir. Bu isim, büyükbaş hayvanların bitkiyi iştahla tüketmesine atfen, ilk defa Nicander tarafından kullanılmıştır. Cinsin Türkçe adı olan şeytanayağının kaynağı bizim için meçhul. Muhtemelen cinsin gösterişli bırahteleri ayağa benzetildi. Bazı türler için tercih edilen şeytanyıldızı bu olasılığı daha güçlü hale getiriyor, çünkü bırahteler gerçekten klasik yıldız biçimindedir. Ancak şeytan tercihi hâlâ meçhul… Tür adı Antik Yunanca dişle ilgili anlamına gelir. Kelime ayrıca diş tedavisinde kullanılan Odontites (davunotu) cinsi için de kullanılmaktadır.

Fotoğrafları