Bupleurum gracile (Şeytan yıldızı)

derleyen:

Özet

Bupleurum gracile (Şeytan yıldızı) genellikle çalılık alanlarda görülen ve bahar aylarında çiçek açan nadir bir bitkidir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Apiales

Maydanoz takımı

Apiaceae

Maydanozgiller

Bupleurum

Şeytanayağı

Tanımı

Bupleurum gracile (Şeytan yıldızı) 5 ila 50 cm büyüyebilen bir bitkidir ancak genellikle boyu 10 ila 20 cm arasındadır. Görünüm hayli değişken olsa da, sıklıkla tabandan itibaren dallıdır. Yapraklar 2 ila 7 cm uzunluğunda, 1 ila 2 mm genişliğinde ve şeritsidir. Şemsiye kolları 3 ila 6 arası sayıda, birbirlerinden oldukça farklı uzunluklarda, 1 ila 20 mm uzunluğunda ve en uzunu çiçek kurulu sapının yarısına eşittir. Bırahte 3 ila 4 arası sayıda, en uzun kolun yarısına yakın uzunlukta, 3 ila 7 mm uzunluğundadır. İkincil bırahte 5 adet, eliptik ila yumurtamsı, dışbükey, 3 damarlı, yarı saydam, otsu değil, düz ya da testere dişçikli, çiçeklenme zamanı beyazımsı bir parlak ile ve 5 ila 8 mm uzunluğundadır. Taç yapraklar sarı renkli, 0,5 ila 0,6 mm uzunluğundadır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak doğu Akdeniz havzasında yayılış gösterir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Çalılık ve çayırlarda görülür. Gebze ilçesinde gözlemlenmiştir. Nisan ve mayıs ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1000 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adı

Dilimizde şeytan yıldızı adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca öküz kaburgası anlamına gelir. Yaprakların sert olmasına işaret eder. Diğer bir seçenek Antik Yunanca öküzün yanında anlamına gelir. Bu isim, büyükbaş hayvanların bitkiyi iştahla tüketmesi nedeniyle ilk defa Nicander tarafından kullanılmıştır. Cinsin Türkçe adı olan şeytanayağının kaynağı doğrusu bizim için meçhul. Muhtemelen cinsin gösterişli bırahteleri ayağa benzetildi. Bazı türler için tercih edilen şeytanyıldızı bu olasılığı daha güçlü hale getiriyor, çünkü bırahteler gerçekten klasik yıldız biçimindedir. Ancak şeytan tercihi hâlâ meçhul… Tür adı Latince ince anlamına gelir ve bu bağlamda türün genel görünümün ince ve zarif olmasına işaret eder.

Fotoğrafları