Bupleurum flavum (Sarı şeytan)

derleyen:

Özet

Bupleurum flavum (Sarı şeytan) 1 metreye kadar boylanabilen, çalılık ve steplerde görülen ve yaz aylarında çiçek açan bir bitkidir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Apiales

Maydanoz takımı

Apiaceae

Maydanozgiller

Bupleurum

Şeytanayağı

Tanımı

Bupleurum flavum (Sarı şeytan) 10 ila 100 cm büyüyebilen bir bitkidir. Gövde dik ve dallıdır ancak alttaki dallar daha kısadır. Gövde yaprakları 3 ila 8 cm uzunluğunda, 1,5 ila 3 mm genişliğinde ve şeritsidir. Kollar 3 ila 8 arası sayıdadır ve uzunlukları oldukça farklıdır. Bırahte 3 ila 5 arası sayıda ve 6 ila 15 mm uzunluğundadır. Şemsiyecikler 5 ila 9 arası sayıda çiçeklidir. İkincil bırahte 5 adet, eliptik ila yumurtamsı, testere dişli kenarlı, çiçek zamanı parlak sarı renkli, 5 ila 8 mm uzunluğunda ve 3 damarlıdır. Taç yaprak sarı renkli, 0,7 ila 0,9 mm uzunluğunda, dar ve iki parçalıdır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak doğu Akdeniz havzasında yayılış gösterir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Çalılık, step ve tahrip edilmiş arazilerde görülen bitki umumiyetle haziran ve ağustos ayları arasında çiçek açmaktadır ve bitkiyi deniz seviyesinden 900 metreye kadar olan rakımlarda Çayırova ilçesinde gözlemlemek mümkündür.

Türkçe adı

Dilimizde sarı şeytan adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca öküz kaburgası anlamına gelir. Yaprakların sert olmasına işaret eder. Diğer bir seçenek Antik Yunanca öküzün yanında anlamına gelir. Bu isim, büyükbaş hayvanların bitkiyi iştahla tüketmesi nedeniyle ilk defa Nicander tarafından kullanılmıştır. Cinsin Türkçe adı olan şeytanayağının kaynağı doğrusu bizim için meçhul. Muhtemelen cinsin gösterişli bırahteleri ayağa benzetildi. Bazı türler için tercih edilen şeytanyıldızı bu olasılığı daha güçlü hale getiriyor, çünkü bırahteler gerçekten klasik yıldız biçimindedir. Ancak şeytan tercihi hâlâ meçhul… Tür adı Latince sarı anlamına gelir ve bu bağlamda türün parlak sarı renkli çiçeklerine işaret etmektedir.

Fotoğrafları