Bupleurum affine (Mor şeytanayağı)

Tanımı

Tek yıllık bir bitkidir. 20 ila 120 cm büyüyebilir. Ana gövde belirgin biçimde çizgilidir. Dallar kısa ya da en çok 20 cm uzunluğunda, sadece en üstteki şemsiye tamamen gelişmiş ve ikincil dallar çok kısadır. Yapraklar 4 ila 15 cm uzunluğunda, 2 ila 5 mm genişliğinde ve belirgin orta damarlıdır. Çiçek sapı 4 ila 6 arası sayıdadır ve uzunlukları hayli farklıdır. Taç yaprak 0,4 ila 0,5 mm uzunluğunda, koyu menekşe renkli, kıvrık lobun dış bölümü dar ve üçgensidir. Meyve 2 ila 3 mm uzunluğunda, yuvarlak ve pürüzsüzdür.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak doğu Avrupa ve Rusya’da yayılış gösterir. [Harita, Sinonimler] Çalılık, orman açıklıkları ve çayırlarda görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir. Temmuz ve ağustos ayları arasında çiçek açar. 200 ila 1300 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca öküz kaburgası anlamına gelir. Yaprakların sert olmasına işaret eder. Diğer bir seçenek Antik Yunanca öküzün yanında anlamına gelir. Bu isim, büyükbaş hayvanların bitkiyi iştahla tüketmesine atfen, ilk defa Nicander tarafından kullanılmıştır. Cinsin Türkçe adı olan şeytanayağının kaynağı bizim için meçhul. Muhtemelen cinsin gösterişli bırahteleri ayağa benzetildi. Bazı türler için tercih edilen şeytanyıldızı bu olasılığı daha güçlü hale getiriyor, çünkü bırahteler gerçekten klasik yıldız biçimindedir. Ancak şeytan tercihi hâlâ meçhul… Tür adı Latince bağlantılı anlamına gelir. Türün yüzeysel olarak birden fazla Bupleurum türünü andırmasına işaret eder.

Türkçe adları

Dilimizde mor şeytanayağı adı ile bilinmektedir.

Fotoğrafları
© Doğan, Hüseyin (2022). Kocaeli Bitkileri.

Görüşünüzü Yazın