İçeriğe geç

Buddleja davidii (Kelebek çalısı)

Kelebek çalısı


Anahtar kelimeler: Süs bitkisi, Boya bitkisi, Neofit bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Ballıbaba takımı › Sıracaotugiller › Kelebekçalısı › Kelebek çalısı

Dağılımı

Doğal olarak Çin’de yayılış gösterir ancak süs bitkisi değeri nedeniyle dünyanın büyük bölümüne yayılmış ve doğallaşmıştır.

Genel bilgiler

50 cm ila 5 metre büyüyebilir. Soluk kahverengi kabuğu zamanla çatlaklı hale gelir. Yapraklar karşılıklı ve mızraksı, 7 ila 13 cm uzunluğunda ve genş iken alt yüzeyleri kaba tüylüdür. Çiçekler tepede bir salkım üzerindedir, kokulu ve leylak ila mor renklidir. Çiçek kurulu 20 cm uzunluğa erişir. Tohumlar eylül ve ekim aylarında olgunlaşır. Güneşli bölgeleri ve geçirgen toprakları tercih eder. Kocaeli’de daima sulak alanların çevresinde görülmüştür, bununla birlikte bitki kuraklığa dayanıklıdır.

Gözlem

Çalılık, sulak alan ve yol kenarında görülür. Kartepe ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Kelebek çalısı.

Çiçek zamanı

Temmuz-Ekim ayları.

Yükseklik

0-1000 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “Adam Buddle‘a” anlamına gelir. 1662 – 1715 yılları arasında yaşamış İngiliz bitki bilimci. İngiltere bitki çeşitliliği ile ilgili bir eser yazmış ancak eser yayımlanmıştır. Ölümünden 15 yıl sonra William Houstoun Amerika’da topladığı bir Buddleja türünü Linnaeus’a göndermiş ve Buddle’nin adını yaşatmasını rica etmiştir. Tür adı Latince “Armand David‘a” anlamına gelir. 27 Eylül 1826 – 10 Kasım 1900 tarihleri arasında yaşamış Fransız zoolog ve bitki bilimci. Dev panda (Ailuropoda melanoleuca) ve David geyiğini (Elaphurus davidianus) keşfetmesi ile bilinir.

Biliyor musunuz?

Çiçek, yaprak ve gövdelerinden siyah ve yeşil boya elde edilir. Kelebekler tarafından sevilen bir bitkidir.

Fotoğrafları

Literatür

Nouvelles archives du muséum d’histoire naturelle, sér. 2 10: 65–66. 1886-1887. Franch

Bir Yorum Yazın