Bromus sterilis (Sağır ilcan)

derleyen:

Tanımı

5 ila 90 cm büyüyebilir. Gövde dik ya da yükselici ve çıplaktır. Yaprak ayası 2 ila 6 mm genişliğinde ve 6 ila 25 cm uzunluğundadır, kısa yumuşak tüylüdür. Başakçık 6 cm uzunluğunda olabilir. Yapraklar sert ve tüylü, yeşil ila morumsu renklidir. Dil sivri uçlu, tırtıklı ve 2 ila 4 mm uzunluğundadır. Bileşik salkım gevşek, açık ve baş aşağı durumdadır. Yaprak kılıfı tüylüdür. Alt dışkavuz 6 ila 14 mm uzunluğunda ve bizsidir. Üst dışkavuz 10 ila 18 mm uzunluğunda ve şeritsi mızraksıdır. İçkavuz 14 ila 19 mm uzunluğunda, 2 ila 4 mm genişliğinde ve darca mızraksıdır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak kuzey Afrika, batı Asya ve Avrupa’da yayılış gösterir. [Harita, Sinonimler, Herbaryum] Yamaç, tahrip edilmiş araziler ve tarlalarda görülür. Körfez ilçesinde gözlemlenmiştir. Nisan ve temmuz ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1400 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde sağır ilcan adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca yulaf anlamına gelir. Yulaf türleri için antikçağda kullanılan isimdir, etimolojik kökenini bulamadık. Tür adı Latince kısır anlamına gelir. İkili adlandırma öncesi adı “Festuca avenacea sterilis elatior”dur. Çiçekçiklerin bir bölümünün verimsiz olmasına işaret eder.

Fotoğrafları