Site icon Kocaeli Bitkileri

Bromus rubens (Tilki bromu)

Bromus rubens

Bromus rubens: 21/04/2021; İzmit Sahili; 5 m.; deniz kenarı. © Hüseyin Cahid Doğan.

Tanımı

10 ila 25 cm büyüyebilir. Gövde dik ya da yükselici ve zaman zaman salkımın altında tüylüdür. Yaprak kılıfı havlıdır. Yaprak ayası 2 ila 12 cm uzunluğunda, 4 ila 5 mm genişliğinde ve havlıdır. Salkım 5 ila 10 cm uzunluğunda, 2 ila 5 cm genişliğinde, sertçe dik, hayli sıkı, tabanda kamamsı ve sıklıkla kırmızımsı kahverengidir. Dal ve çiçek sapları başakçıklardan çok daha kısadır. Başakçıklar 15 ila 22 mm uzunluğunda, 2 ila 5 mm genişliğinde, kamamsı, sıkı küme halinde, neredeyse sapsız, tüylü ya da çıplak, 4 ila 8 arası sayıda çiçekçikli ve en üstteki çiçekçik verimsizdir. Alt dışkavuz 5 ila 6 mm uzunluğunda, üst dışkavuz 7 ila 9 mm uzunluğunda ve her ikisi de saydamdır. İçkavuz 10 ila 13 mm uzunluğunda, 2 ila 3 mm genişliğinde ve eliptiktir. Kılçık 7 ila 12 mm uzunluğunda, düz ve kırmızıdır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Avrupa, kuzey Afrika ve batı Asya’da yayılış gösterir. [Harita, Sinonimler] Kumlu, kayalık bölgeler ve tahrip edilmiş arazilerde görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir. Mart ve haziran ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1000 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde tilki bromu adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca yulaf anlamına gelir. Yulaf türleri için antikçağda kullanılan isimdir, etimolojik kökenini bulamadık. Tür adı Latince kırmızı anlamına gelir. Türün çiçek kuruluna işaret eder.

Fotoğrafları

Exit mobile version