Bromus hordeaceus subsp. divaricatus (Kılcan otu)

derleyen:

Uyarı: Site sahibi, sitede yer verilen her türden bilginin uzman görüşüne dayandırılmaksızın kullanılmamasını şiddetle tavsiye eder.

Tanımı

Halihazırda Türkçe kaynaklarda Bromus hordeaceus subsp. molliformis adı ile geçmektedir. Bromus hordeaceus‘dan kılçığın düzleştirilmiş, sonunda tabanda bükülmüş ve yayık; bileşik salkımın sıkı; başakçıkların çok kısa sap üzerinde sıkışık ya da neredeyse sapsız olması ile ayrılır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Akdeniz havzasında yayılış gösterir. [Harita, Sinonimler, Herbaryum] Tahrip edilmiş bölgeler, yol kenarı ve tarlalarda görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir. Nisan ve eylül ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 400 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde kılcan otu adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca yulaf anlamına gelir. Yulaf türleri için antikçağda kullanılan isimdir, etimolojik kökenini bulamadık. Tür adı Latince arpa gibi anlamına gelir. Türün Hordeum (arpa) cinsi ile benzerliğine işaret eder. Alttür adı Latince yaygın anlamına gelir. Muhtemelen kılçık (awn) yapısına işaret etmektedir.

Fotoğrafları