Bromus commutatus (Çayır bromu)

derleyen:

Tanımı

30 ila 120 cm büyüyebilir. Gövde dik ya da yükselicidir. Yaprak ayası 10 ila 35 cm uzunluğunda ve 3 ila 6 mm genişliğinde ve tüylüdür. Bileşik salkım 7 ila 20 cm uzunluğundadır, genelde sarkık iken zaman zaman da yayıktır. Ancak salkım ilk zamanlar diktir. Yaprak kılıfı tüylüdür, üst bölüm ise çoğunlukla tüysüzdür. Başakçıklar 15 ila 30 mm uzunluğunda ve 4 ila 6 mm genişliğinde, yumurtamsı mızraksıdır. Dışkavuz mızraksı, alttakiler 4 ila 6 mm uzunluğunda ve üsttekiler 5 ila 8 mm uzunluğundadır. İçkavuz 8 ila 10 mm uzunluğundadır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak kuzey Afrika, Avrupa ve batı Asya’da yayılış gösterir. [Harita, Sinonimler] Tahrip edilmiş araziler ve nemli bölgelerde görülür. Karamürsel ve İzmit ilçelerinde gözlemlenmiştir. Mayıs ve temmuz ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde çayır bromu adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca yulaf anlamına gelir. Yulaf türleri için antikçağda kullanılan isimdir, etimolojik kökenini bulamadık. Tür adı Latince değiştirilmiş anlamına gelir. Epitet, genellikle takson değişikliklerinde kullanılır.

Fotoğrafları