İçeriğe geç

Bromus alopecuros (Ters kılcan)

Ters kılcan


Dolaşım

Bitkiler › Buğday takımı › Buğdaygiller › İbubukekini › Ters kılcan

Dağılımı

Bitki doğal olarak Akdeniz havzasında yayılış gösterir ancak günümüzde birçok bölgeye istilacı tür olarak giriş yapmıştır.

Genel bilgiler

10 ila 60 cm büyüyebilir. Gövde dik ya da yükselicidir. Yaprak kılıfı yayılıcı ya da kıvrık tüylüdür. Yaprak ayası 5 ila 20 cm uzunluğunda, 3 ila 5 mm genişliğinde ve yumuşak tüylüdür. Salkım 6 ila 15 cm uzunluğunda, 1 ila 3 cm genişliğinde, darca dikdörtgensi eliptik ila neredeyse şeritsi, dik, dal ve çiçek sapları sert ve başakçıklardan kısadır. Başakçık 2,5 ila 4,5 cm uzunluğunda, 4 ila 7 mm genişliğinde, darca dikdörtgensi ila mızraksı, genellikle sıkı küme halinde, sıklıkla neredeyse sapsız, salkım eksenine yaslanıcı ya da hafifçe ıraksaktır. Dışkavuz dar, alttaki 6 ila 9 ve üstteki 7 ila 11,5 mm uzunluğundadır. İçkavuz 11 ila 18 mm uzunluğunda, 3 ila 5 mm genişliğinde, darca mızraksıdır.

Gözlem

Çayır, yol kenarı ve tarla sınırlarında görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Ters kılcan.

Çiçek zamanı

Nisan-Haziran ayları.

Yükseklik

0-200 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “yulaf” anlamına gelir. Yulaf türleri için antikçağda kullanılan isimdir, etimolojik kökenini bulamadık. Tür adı Antik Yunanca “tilki kuyruğu” anlamına gelir. Türün çiçek kurulu yapısına işaret eder.

Fotoğrafları

Literatür

Voyage en Barbarie 2: 100–101. 1789. Poir.

Bir Yorum Yazın