Briza minor (Küçükzembil)

derleyen:

Tanımı

20 ila 60 cm büyüyebilir. Saplar genelde tek, dik ve incedir. Yaprak kılıfı ince, yumuşak, pürüzsüzdür. Gövde yaprakları 2 ila 4 mm genişliğindedir. Çiçek kurulu gevşek, 3 ila 6 cm uzunluğunda ve 3 ila 5 cm genişliğindedir. Çiçek sapları başakçıklardan daha uzun ve yayılıcıdır. Başakçıklar baş aşağı sarkık, 20 ila 100 arası sayıda, genişçe yumurtamsı üçgensi ve 3 mm uzunluğundadır. Dışkavuzlar kalıcı, yatay ve 2 ila 3 mm uzunluğundadır. İçkavuz 4 ila 5 arası sayıdadır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Akdeniz havzasında yayılış gösterir. [Harita, Sinonimler, Herbaryum] Ormanlık alanlar ve sulak bölgelerde görülür. Gebze ve Kartepe ilçelerinde gözlemlenmiştir. Mayıs ve haziran ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 400 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde küçükzembil adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca sallamak anlamına gelir. Başakçıkların baş aşağı sallanmasına işaret eder. Tür adı Latince küçük anlamına gelir. Türün, cins özelinde çiçek kurulu boyutuna işaret eder. İkili adlandırma öncesi adı “Gramen tremulum minus, panicula parva”dır.

Fotoğrafları