İçeriğe geç

Briza maxima (Kuşyüreği)

Kuş yüreği


Dolaşım

Bitkiler › Buğday takımı › Buğdaygiller › Zembilotu › Kuş yüreği

Dağılımı

Bitki doğal olarak Avrupa, batı Asya ve kuzey Afrika’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

60 cm büyüyebilir. Şeritsi yapraklıdır ve yoğun kümeler oluşturur. Güneşli bölgeleri ve iyi drene edilmiş toprakları sever. Çiçekleri soluk yeşil rengidir. Tohumlar Nisan ve Mayıs aylarında ekilebilir. Yaprak kılıfı ile yaprak çizgisinin buluştuğu yerde 2 ila 5 mm uzunluğunda zarsı bir yapı mevcuttur. Çiçek başlarında 3 ile 12 arası başakçık görülür. Gövde genelde dalsız ve tüysüzdür. Boğumlar arasında oyuklar bulunur. Tohumlar bahar aylarında doğrudan dışarı ekilebilir. Popüler bir süs bitkisidir. Büyükbaşların otlatılmasında faydalıdır. Vazo ömrünün uzun olması nedeniyle dekorasyon amaçlı kullanılır.

Gözlem

Ormanlık alanlar, çalılık, kayalık yamaçlar, çayır, tarla, yol kenarı ve tahrip edilmiş arazilerde görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Kuş yüreği.

Çiçek zamanı

Nisan-Mayıs ayları.

Yükseklik

0-400 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “sallamak” anlamına gelir. Başakçıkların baş aşağı sallanmasına işaret eder. Tür adı Latince “büyük” anlamına gelir. Türün, cins özelinde çiçek kurulu boyutuna işaret eder. İkili adlandırma öncesi adı “Gramen tremulum maximum”dur.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 1: 70. 1753. L.

Bir Yorum Yazın