Hüseyin Cahid Doğan
Bu site, Kocaeli'nde görülen bitkilerin tanıtılmasına yönelik hayata geçirilen amatör bir projedir. Kocaeli sınırları içinde fotoğrafladığınız bitkileri paylaşmak için lütfen sol taraftaki iletişim araçlarından birini kullanın.

Brassica nigra

Fotoğraf

Bakımı

Brassica nigra Tek yıllık bir ottur. Geçirgen ve nemli toprağı, güneşli ya da yarı gölgeli bölgeleri tercih eder. Donlara dayanıklıdır.

Yetiştirme

Brassica nigra Yol kenarı, tarla ve çayırlarda görülür. Kumlu, killi ve tınlı topraklara uyumludur.

Yaygın adları

Black mustard, Brown mustard, Cadlock, Scurvy, Senvil, Warlock; Siyah hardal.

Etimoloji

Cins adı Latince lahana; tür adı ise Latince siyah (Tohumların siyah renkli olmasına işaret eder) anlamına gelir.

Taksonomi

Form: Therophyte

Bölüm: Dicotyledoneae
Sınıf: Equisetopsida
Altsınıf: Magnoliidae
Üsttakım: Rosanae
Takım: Brassicales
Familya:
Cins: Brassica
Görüldüğü Yer: Kocaeli Kent Ormanı
Görüldüğü Yer: Zübeyde Hanım Ormanı

Tanım

J.C. Röhlings Deutschlands Flora 4: 713–714. 1833.

Tanımlayan

(L.) W.D.J.Koch, 1833.

Bitki Veritabanları

       

Yapısı

Brassica nigra 1,5 metre büyüyebilir. Stem diktir ve yapraklar stalk’lıdır. Tabanda tüy ya da kıllarla kaplıdır ancak stem pürüzsüzdür. Bazal yapraklar pinnat lobludur, terminal lob büyük ve eliptik. Stem yaprakları eliptik lanseolat ve kenarları tırtıklı ya da entire’dir. Yapraklar tüysüz ve mavimsi renklidir. Dört adet sarı renkli petal vardır ve bunlar sepal’lerin iki katı uzunluğundadır. Her bir stem’in tepesinde dört adet çiçek görülür. Bunlar daha sonra dört tohum barındıran meyvelere döner. Tohumlar Temmuz ile Eylül ayları arasında olgunlaşır. Çiçekler hermafrodit’tir. Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında çiçek açar.

Koruma

THE IUCN Red List’e göre Asgari endişe altında tür sınıfı içindedir.

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın.
Antirheumatic: Antiromatik. Romatizma tedavisinde kullanılan ilaç. Appetizer: İştah açıcı ilaç. Digestive: Dijestif. Sindirimi kolaylaştıran ilaç. Diuretic: Diüretik. İdrar söktürücü ilaç. Emetic: Emetik. Kusturucu ilaç. Rubefacient: Deride kızarma oluşturan madde. Stimulant: Herhangi bir organı uyarıcı etkisi olan.

Bibliyografya

1-) Flora of Turkey and the East Aegean Islands, vol. 1. ed. P. H. Davis. 1965.
2-) Flora of Arslanbey (İzmit/Turkey) and cultivated plants in Izmit city center; Oğuzhan ASLAN, Mehmet SAĞIROĞLU; Biological Diversity and Conservation, 4/2 (2011) 172-184.
3-) Kocaeli-Karamürsel-Yalakdere beldesi ve çevresinin florası; Meryem Sümeyye Yılancı, Mehmet Sağıroğlu; SAÜ. Fen Bil. Der. 17. Cilt, 3. Sayı, s. 407-425, 2013
4-) Some ecological characteristics and the flora of Gölcük District and its environs (Kocaeli-Turkey); Zeki Severoğlu, Volkan Altay, İbrahim İlker Özyiğit, Mustafa Keskin, Memduh Serin, Celal Yarci, Ülkühan Yaşar and Göksel Demir; Scientific Research and Essays Vol. 6(4), pp. 847-875, 18 February, 2011

Flora of Turkey

Annual herb up to 1,5 m or more, usually branched from about the middle. Stem covered below with stiff bristly hairs, glabrous in region of inflorescence. Basal leaves petiolate, lyrate-pinnatisect with a large terminal lobe, hispid on both surfaces. Upper leaves oblong-linear, entire, glabrous. Petals c. 8 x 3-4 mm, bright yellow. Siliquae 10-17 x 1,5-2 mm including a very narrow beak 1,5-3 mm. Seeds not mucilaginous. Fl. 3-5. Waste places and fields in the lowlands. A2(A) Kocaeli: Pendik (5 km ESE of Kartal), 11 vii 1897, Azn.! I:265.

Cinse ait diğer türler

Share

Yorum yazın