İçeriğe geç

Brassica nigra (Siyah hardal)

Siyah hardal


Anahtar kelimeler: Yenilebilir bitki, Tıbbi bitki, Asgari endişe (LC).

Dolaşım

Bitkiler › Turp takımı › Turpgiller › Lahana › Siyah hardal

Dağılımı

Bitki doğal olarak Avrupa, Asya ve kuzey Afrika’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

1,5 metre büyüyebilir. Gövde diktir ve yapraklar saplıdır. Tabanda tüy ya da kıllarla kaplıdır ancak gövde pürüzsüzdür. Taban yaprakları teleksi lobludur, terminal lob büyük ve eliptiktir. Gövde yaprakları eliptik mızraksı ve kenarları tırtıklı ya da düzdür. Yapraklar tüysüz ve mavimsi renklidir. Dört adet sarı renkli taç yaprak vardır ve bunlar çanak yaprakların iki katı uzunluğundadır. Meyvede dört tohum bulunur. Tohumlar temmuz ile eylül ayları arasında olgunlaşır. Çiçekler erseliktir.

Gözlem

Tahrip edilmiş araziler ve yol kenarında görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Siyah hardal.

Çiçek zamanı

Mart-Mayıs ayları.

Yükseklik

0-400 metre arası.

Etimoloji

Cins adının etimolojisi açık değildir. Latince “tüketmek” fiilinden gelmiş olması olasılığı yaygındır. Kelime, lahana için geleneksel olarak kullanılmaktadır. Tür adı Latince “siyah” anlamına gelir. Tohumların rengine işaret eder.

Mutfak

Tohumları çeşni olarak kullanılır. Yapraklarından turşu yapılır. Genç yaprak, tomurcuk ve çiçekleri salatalara eklenir. Tohumlarından yemeklik yağ elde edilir.

Geleneksel tıp

Antiromatik, iştah açıcı, sindirimi kolaylaştırıcı, idrar söktürücü, kusturucu ve uyarıcı etkilidir. Soğuk algınlığı vakalarında kullanılır. Tohumları iştah açıcı, sindirim kolaylaştırıcı, idrar söktürücü, kusturucu, tonik ve öksürük gidericidir. Saçkıran, sara, yılan ısırması ve diş ağrısı vakalarında başvurulur.

Dioscorides: Uzun süreli hastalıklarda kullanılır.

Dikkat

Fotoğrafları

Literatür

J.C. Röhlings Deutschlands Flora 4: 713–714. 1833. (L.) W.D.J.Koch

Bir Yorum Yazın