Buradasınız: Ana sayfa » Brassica nigra

Brassica nigra

Siyah hardal

Bakımı

Brassica nigra tek yıllık bir ottur. Geçirgen ve nemli toprağı, güneşli ya da yarı gölgeli bölgeleri tercih eder. Donlara dayanıklıdır.

Yetiştirme

Brassica nigra yol kenarıtarla ve çayırlarda görülür. Kumlukilli ve tınlı topraklara uyumludur.

Yaygın adları

Black mustard, Brown mustard, Cadlock, Scurvy, Senvil, Warlock; Siyah hardal.

Etimoloji

Cins adı Latince lahana; tür adı ise Latince siyah (Tohumların siyah renkli olmasına işaret eder) anlamına gelir.

Koruma

THE IUCN Red List’e göre Asgari endişe altında tür sınıfı içindedir.

Taksonomi

Superregnum: Eukaryota
Regnum: Plantae
Cladus: Angiosperms | Eudicots | Rosids
Ordo: Brassicales
Familia: Brassicaceae
Tribus: Brassiceae
Genus: Brassica
Raunkiaer: Therophyte

Literatür

J.C. Röhlings Deutschlands Flora 4: 713–714. 1833. (L.W.D.J.Koch.

Fotoğrafları

Yapısı

Brassica nigra 1,5 metre büyüyebilir. Stem diktir ve yapraklar stalk’lıdır. Tabanda tüy ya da kıllarla kaplıdır ancak stem pürüzsüzdür. Bazal yapraklar pinnat lobludur, terminal lob büyük ve eliptik. Stem yaprakları eliptik lanseolat ve kenarları tırtıklı ya da entire’dir. Yapraklar tüysüz ve mavimsi renklidir. Dört adet sarı renkli petal vardır ve bunlar sepal’lerin iki katı uzunluğundadır. Her bir stem’in tepesinde dört adet çiçek görülür. Bunlar daha sonra dört tohum barındıran meyvelere döner. Tohumlar Temmuz ile Eylül ayları arasında olgunlaşır. Çiçekler hermafrodit’tir. HaziranTemmuzAğustos ve Eylül aylarında çiçek açar.

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın. Antirheumatic: Antiromatik. Romatizma tedavisinde kullanılan ilaç. Appetizer: İştah açıcı ilaç. Digestive: Dijestif. Sindirimi kolaylaştıran ilaç. Diuretic: Diüretik. İdrar söktürücü ilaç. Emetic: Emetik. Kusturucu ilaç. Rubefacient: Deride kızarma oluşturan madde. Stimulant: Herhangi bir organı uyarıcı etkisi olan.

Flora of Turkey

Annual herb up to 1,5 m or more, usually branched from about the middle. Stem covered below with stiff bristly hairs, glabrous in region of inflorescence. Basal leaves petiolate, lyrate-pinnatisect with a large terminal lobe, hispid on both surfaces. Upper leaves oblong-linear, entire, glabrous. Petals c. 8 x 3-4 mm, bright yellow. Siliquae 10-17 x 1,5-2 mm including a very narrow beak 1,5-3 mm. Seeds not mucilaginous. Fl. 3-5. Waste places and fields in the lowlands. A2(A) Kocaeli: Pendik (5 km ESE of Kartal), 11 vii 1897, Azn.! I:265.

Yorum yazın