İçeriğe geç

Brassica napus (Kolza)

Bitkiler › Turp takımı › Turpgiller › Lahana › Kolza

Tıbbi bitki, Yenilebilir bitki.

30 ila 150 cm büyüyebilir. Gövde çıplak ya da tabanda seyrekçe kıllı, sıklıkla tozsu ve kök etli ya da etli değildir. Gövde dik ve üst bölümde dallıdır. Taban ve en alttaki yapraklar 15 cm kadar uzayabilen saplı, yaprak ayası yumurtamsı, dikdörtgensi ya da mızraksı, 5 ila 25 cm uzunluğunda, 2 ila 7 cm genişliğinde, teleksi loblu, lirsi ya da zaman zaman bölünmemiş, uçtaki lob yumurtamsı, dişli ya da düzdür. Üst yapraklar sapsız, mızraksı, yumurtamsı ya da dikdörtgensi, 8 cm uzunluğunda, 3,5 cm genişliğinde, tabanda sarılıcıdır. Meyve sapları düz ve 1 ila 3 cm uzunluğundadır. Taç yapraklar dikdörtgensi, 6 ila 10 mm uzunluğunda, 1,5 ila 2,5 mm genişliğinde, yayılıcı ya da nadiren neredeyse diktir. Çanak yapraklar parlak ya da soluk sarı renkli, 1,5 cm uzunluğunda, 9 mm genişliğinde, genişçe yumurtamsı ve ucu yuvarlaktır. Meyve şeritsi, 10 cm uzunluğunda, 5 mm genişliğinde, silindirik ve sapsızdır. Bölüm başı 12 ila 20 arası sayıda tohum bulunur.

Bitki doğal olarak Akdeniz havzası ve Avrupa’da yayılış gösterir. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Tarlalar, bahçeler ve yol kenarında görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir.

Dilimizde Kolza ve Kanola adları ile bilinmektedir.

Nisan ve haziran ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 1000 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Yaprakları çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Yaprakları salatalara eklenir. Tohumlarından yemeklik yağ elde edilir. Taze çiçek sapları tüketilir. Tohumları hardal ikamesi olarak kullanılır.

Kökü yumuşatıcı ve idrar söktürücüdür. Kökün suyu bronşit ve öksürük tedavisinde kullanılır. Tohumları toz haline getirilerek kanser tedavisinde kullanılır. Kulak ağrısı vakalarında kulağa damlatılır.

Doğan, Hüseyin (2022). Brassica napus (Kolza) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/brassica-napus/ Erişim tarihi: 29 January 2023

Bir Yorum Yazın