İçeriğe geç

Brassica (Lahana)


Dolaşım

BitkilerTurp takımıTurpgiller › Lahana

Genel bilgiler

Tek, iki ya da çok yıllık otlardır. Çiçekler sarı ya da beyaz renklidir. Yapraklar sapsız, sarılıcı ya da saplı, basit ya da lirsi teleksidir. Çanak yapraklar dik ya da yayılıcıdır. Taç yapraklar ters yumurtamsıdır. Cins Avrasya’ya özgüdür. Cinse bağlı lahana, brokoli, şalgam, vd. yaygın olarak tüketilen sebzelerdir.

Etimoloji

Cins adının etimolojisi açık değildir. Latince “tüketmek” fiilinden gelmiş olması olasılığı yaygındır. Kelime, lahana için geleneksel olarak kullanılmaktadır.

Tarihi

Trakya kralı Likurgus, şarabın “tüm kötülüklerin anası” olduğuna hükmederek bölgesinde Dionysos kültünü yasaklamış, tüm asmaları kestirmiş, takipçilerini hapse atmış ve Dionysos’u da sürgüne göndermiştir. Daha sonra Dionysos, kralı delirtmiş ve öz oğlunu bir asma suretinde görmesini sağlamış. Dionysos’un bitkisi olan asmadan nefret eden kral asma sandığı şeyi budamış ve böylece oğlunu öldürmüş. Daha sonra Dionysos, “esaslı bir ceza” olarak kralı bir asmaya bağlamış. Denilir ki, kral bağlı iken üzüntüsünden ağlamış ve gözyaşından da lahana bitkileri çıkmış. Antikçağda üzüm asmalarının yanına lahana dikilmez, lahananın asmaya zarar vereceğine inanılırdı. Ayrıca hem antik Mısır’da hem de Antik Yunan’da lahana, sarhoşluk giderici olarak kullanılmıştır.

Literatür

Species Plantarum 2: 666. 1753. L.