İçeriğe geç

Brassica elongata (Uzun şalgam)


Anahtar kelimeler: Yenilebilir bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Turp takımı › Turpgiller › Lahana › Uzun şalgam

Dağılımı

Bitki doğal olarak Asya, kuzey Afrika ve Avrupa’da yayılış gösterir

Genel bilgiler

1 metre büyüyebilir. Gövde tabandan dallıdır. Taban yaprakları teleksi loblu, sığ tırtıklı, ters yumurtamsı ila eliptik, 10 ila 35 mm uzunluğunda ve kenarları yarı düz ila dişlidir. Gövde yaprakları dikdörtgensi ya da mızraksı ve 10 cm uzunluğundadır. Çiçeklenme salkım halindedir. Taç yapraklar parlak sarı ila turuncumsu sarı renkli, tepeleri yuvarlak ve çoğunlukla ters yumurtamsıdır. Taç yapraklar 7 ila 10 mm, çanak yapraklar 3 ila 4 mm uzunluğundadır. İplikçikler 3,5 ila 4,5 mm, başçıklar 1 ila 1,5 mm uzunluğundadır. Meyveler 1 ila 4 cm uzunluğunda, valfli bölümlüdür ve her bir bölümde 5 ila 11 arası tohum bulunur. Tohumlar gri ile kahverengi tonlarında olur. Bunlar 1 ila 1,6 mm çapında ve ıslak olduklarında musilajlıdırlar. Çiçekler erseliktir.

Gözlem

Kayalık yamaçlar, stepler ve tarlalarda görülür. Karamürsel ve Başiskele ilçelerinden kayıt bildirilmiş ancak henüz gözlemlenememiştir.

Yaygın adları

Uzun şalgam.

Çiçek zamanı

Nisan-Haziran ayları.

Yükseklik

500-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adının etimolojisi açık değildir. Latince “tüketmek” fiilinden gelmiş olması olasılığı yaygındır. Kelime, lahana için geleneksel olarak kullanılmaktadır. Tür adı Latince “uzamış” anlamına gelir. Jakob Friedrich Ehrhart’ın özgün tanımında epitet tercihi ile ilgili detay mevcut değildir ancak uzamış çiçek kuruluna işaret etmesi muhtemeldir.

Mutfak

Yaprakları pişirilerek tüketilebilir. Tohumlarından yemeklik yağ elde edilir.

Literatür

Beiträge zur Naturkunde 7: 159 1792. Ehrh.

Bir Yorum Yazın