İçeriğe geç

Bougainvillea spectabilis (Kelebek çalısı)

Rodos sarmaşığı


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiSüs bitkisi, Neofit bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Karanfil takımı › Begonvilgiller › Begonvil › Rodos sarmaşığı

Dağılımı

Bitki doğal olarak güney Amerika’da yayılış gösterir ancak süs bitkisi değeri nedeniyle dünyanın büyük bölümüne yayılmıştır.

Genel bilgiler

4 ila 12 metre uzayabilir. Yapraklar kalp biçimindedir. Gövde üzerinde dikenler görülür. Çiçekler küçük, beyaz ve belirgin değildir. Bırahteler büyük ve canlı renklidir. Bırahteler beyaz, kırmızı, leylak, mor ya da turuncu renkli olabilir. Meyve tek tohumludur, küçüktür ve belirgin değildir. Güneşli bölgeleri tercih eder. Çelikten üretilmesi mümkündür. Popüler bir süs bitkisidir.

Gözlem

Doğal ortamında yaprak dökücü ağaçların oluşturduğu ormanları tercih eder ancak ilimizde bahçeler, duvarlar ve çitlerde görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Rodos sarmaşığı, Kelebek çalısı.

Çiçek zamanı

Haziran-Ekim ayları.

Yükseklik

0-1000 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “Louis Antoine de Bougainville’a” anlamına gelir. 12 Kasım 1729 – 31 Ağustos 1811 tarihleri arasında yaşamış Fransız kaşiftir. Gezilerine arkadaşı doğa bilimci Philibert Commerson da eşlik etmiştir ve gezi esnasında keşfettiği cinse arkadaşının adını vermiştir. Türkçe adı olan “begonvil”, cins adından türetilmiştir. Tür adı Latince “dikkat çekici” anlamına gelir. Türün genel görünümüne işaret eder.

Geleneksel tıp

Hayvanlarda iltihap giderici, antibakteriyel, antiviral, antitümör, kanda kolestrol değerlerini düzenleyici, lipit düşürücü ve doğum kontrolü amaçlı kullanılır.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum. Editio quarta 2(1): 348. 1799. Willd.

Bir Yorum Yazın