İçeriğe geç

Bougainvillea spectabilis (Kelebek çalısı)

Bitkiler › Karanfil takımı › Begonvilgiller › Begonvil › Rodos sarmaşığı

Tıbbi bitkiSüs bitkisi, Neofit bitki.

4 ila 12 metre uzayabilir. Yapraklar kalp biçimindedir. Gövde üzerinde dikenler görülür. Çiçekler küçük, beyaz ve belirgin değildir. Bırahteler büyük ve canlı renklidir. Bırahteler beyaz, kırmızı, leylak, mor ya da turuncu renkli olabilir. Meyve tek tohumludur, küçüktür ve belirgin değildir. Güneşli bölgeleri tercih eder. Çelikten üretilmesi mümkündür. Popüler bir süs bitkisidir.

Bitki doğal olarak güney Amerika’da yayılış gösterir ancak süs bitkisi değeri nedeniyle dünyanın büyük bölümüne yayılmıştır. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Doğal ortamında yaprak dökücü ağaçların oluşturduğu ormanları tercih eder ancak ilimizde bahçeler, duvarlar ve çitlerde görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Dilimizde Rodos sarmaşığı ve Kelebek çalısı adları ile bilinmektedir.

Haziran ve ekim ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 1000 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Hayvanlarda iltihap giderici, antibakteriyel, antiviral, antitümör, kanda kolestrol değerlerini düzenleyici, lipit düşürücü ve doğum kontrolü amaçlı kullanılır.

Doğan, Hüseyin (2022). Bougainvillea spectabilis (Kelebek çalısı) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/bougainvillea-spectabilis/ Erişim tarihi: 6 February 2023

Bir Yorum Yazın