İçeriğe geç

Bougainvillea glabra (Gelin duvağı)

Bitkiler › Karanfil takımı › Begonvilgiller › Begonvil › Gelin duvağı

Tıbbi bitkiSüs bitkisi, Neofit bitki.

Her dem yeşildir. 3 ila 4 metre uzayabilir. Gövdeler tüysüz ya da seyrek olup, dikenlidir. Yapraklar oval ila oval mızraksı, 5 ila 13 cm uzunluğunda ve 3 ila 6 cm genişliğindedir. Bırahteler mor renklidir. Taç tüpü yeşilimsi, köşeli, 2 cm uzunluğunda ve seyrekçe tüylüdür. Çiçekler küçük ve beyaz renklidir. Popüler bir süs bitkisidir. Donlara dayanıklı değildir ancak sağlam yapılı bireyler bir dereceye kadar donları tolere eder. Güneşli bölgeleri ve nemli toprakları tercih eder. Hızlı büyüyen bir türdür ve dikenli yapısı nedeniyle çit bitkisi olarak tercih edilir.

Bitki doğal olarak güney Amerika’da yayılış gösterir ancak süs bitkisi değeri nedeniyle dünyanın büyük bölümüne yayılmıştır. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Doğal şartlarda orman ve çalılık alanlarda görülen bitki ilimizde bahçeler, duvarlar ve çitlerde görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Dilimizde Gelin duvağı adı ile bilinmektedir.

Haziran ve ekim ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 1000 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Yaprak ve bırahteler mide-bağırsak ile solunum rahatsızlıklarını tedavi etmek için kullanılır. Yapraklar parazit düşürücü ve iltihap giderici olarak kullanılır.

Doğan, Hüseyin (2022). Bougainvillea glabra (Gelin duvağı) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/bougainvillea-glabra/ Erişim tarihi: 30 January 2023

Bir Yorum Yazın