İçeriğe geç

Bougainvillea glabra (Gelin duvağı)

Gelin duvağı


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiSüs bitkisi, Neofit bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Karanfil takımı › Begonvilgiller › Begonvil › Gelin duvağı

Dağılımı

Bitki doğal olarak güney Amerika’da yayılış gösterir ancak süs bitkisi değeri nedeniyle dünyanın büyük bölümüne yayılmıştır.

Genel bilgiler

Her dem yeşildir. 3 ila 4 metre uzayabilir. Gövdeler tüysüz ya da seyrek olup, dikenlidir. Yapraklar oval ila oval mızraksı, 5 ila 13 cm uzunluğunda ve 3 ila 6 cm genişliğindedir. Bırahteler mor renklidir. Taç tüpü yeşilimsi, köşeli, 2 cm uzunluğunda ve seyrekçe tüylüdür. Çiçekler küçük ve beyaz renklidir. Popüler bir süs bitkisidir. Donlara dayanıklı değildir ancak sağlam yapılı bireyler bir dereceye kadar donları tolere eder. Güneşli bölgeleri ve nemli toprakları tercih eder. Hızlı büyüyen bir türdür ve dikenli yapısı nedeniyle çit bitkisi olarak tercih edilir.

Gözlem

Doğal şartlarda orman ve çalılık alanlarda görülen bitki ilimizde bahçeler, duvarlar ve çitlerde görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Gelin duvağı.

Çiçek zamanı

Haziran-Ekim ayları.

Yükseklik

0-1000 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “Louis Antoine de Bougainville’a” anlamına gelir. 12 Kasım 1729 – 31 Ağustos 1811 tarihleri arasında yaşamış Fransız kaşiftir. Gezilerine arkadaşı doğa bilimci Philibert Commerson da eşlik etmiştir ve gezi esnasında keşfettiği cinse arkadaşının adını vermiştir. Türkçe adı olan “begonvil”, cins adından türetilmiştir. Tür adı Latince “çıplak” anlamına gelir. Türün yapraklarının tüysüz olmasına işaret eder. Özgün tanımda bu “caule fruticoso glabra spinoso” ve “foliis lanceolatis acuminatis glabris” olarak geçer.

Geleneksel tıp

Yaprak ve bırahteler mide-bağırsak ile solunum rahatsızlıklarını tedavi etmek için kullanılır. Yapraklar parazit düşürücü ve iltihap giderici olarak kullanılır.

Fotoğrafları

Literatür

Prodromus Systematis Naturalis Regni Vegetabilis 13(2): 437. 1849. Choisy

Bir Yorum Yazın