Site icon Kocaeli Bitkileri

Boraginales (Hodan takımı)

Taş boncukotu

Myosotis lithospermifolia: 06/05/2020; Serindere Kanyonu; 450 m.; ormanlık. © Hüseyin Cahid Doğan

Özet

Boraginales (Hodan takımı) bölgesel düzeyde mutfak amaçlı kullanılan bir dizi bitkinin yan sıra çok sayıda süs bitkisini de barındıran bir takımdır.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Tanımı

Boraginales (Hodan takımı) ot, çalı, tırmanıcı ve ağaçlardan oluşan bir takımdır. Yapraklar basit, sarmal ya da karşılıklı dizilişli, sitipülsüz ve genellikle tüylüdür. Çiçek durumu talkımlı, akrepsi ve tomurcuk zamanı sarmal biçimdedir. Çiçekler genellikle erselik ve ışınsal biçimde simetriktir. Çanak beş parçalıdır ve çanak yapraklar kiremitsi biçimde dizilidir. Taç çoğunlukla tabaksı ve taç yapraklar birleşiktir. Ercik beş adet, halkavi dizilişli ve taç yapraklara bağlıdır. Başçık boylamasına açılmıştır. Ginokeum genellikle iki karpelli ve sıklıkla dört loblu ve dört ovüllüdür. Meyve eriksi, kapsül ya da yarılıcı meyve olup genellikle dört fındıkçıklıdır. Tohumlar besidokuludur.

Bazı türlerde çiçek rengi zamanla renk değiştirmektedir ve bu durumun bitkilerin böceklere eski çiçeklerin polen ve nektarının bittiğine dair bir işareti olduğuna inanılmaktadır. Takım 2700’in üzerinde türe sahiptir, dünyanın büyük bölümünde yayılış gösterir ve tıbbi, kozmetik gıda bağlamında ekonomik değeri yüksek bir dizi bitkiyi barındırır. Takım halihazırda tek aile ile temsil edilmektedir ancak an az 11 aileye bölünmesi söz konusudur ve bir takım veri tabanları bu bölünmeyi kabul etmiş durumdadır. Bu nedenle bazı karakterler her cins için ortak olmayacaktır. [WikiSpecies]

Etimoloji

Takım adını, Borago cinsinden almaktadır.

Kocaeli’ndeki aileler

Boraginaceae

Hodangiller

Exit mobile version