Site icon Kocaeli Bitkileri

Bolboschoenus maritimus (Sandalye sazı)

Bolboschoenus maritimus

Bolboschoenus maritimus: 11/08/2021; Sipahiler Gölü; 250 m.; sulak alan. © Hüseyin Cahid Doğan

Tanımı

10 ila 160 cm büyüyebilir. Genellikle sitolonların ucunda yumru bulunur. Yumru 2,5 cm çapındadır. Gövde dik, üç açılı, pürüzsüz ya da çiçek kurulunun altında hafif pürüzlü ve 4 ila 6 arası sayıda boğumludur. Yaprak kılıfı üç açılı, en üstteki kılıf soluk kahverengi ila yeşil renkli, gövdeyi sıkıca sarıcı ve en alttaki kılıf soluk ila paslı kahverengidir. Yaprak ayası gövde ile aynı uzunlukta ya da hafifçe daha uzun, 10 ila 48 cm uzunluğunda, 1,2 ila 10 mm genişliğinde, omurgalı, köşe ve ortası pürüzsüz ya da pürüzlüdür. Çiçek kurulu kolları 0,9 ila 5 cm uzunluğundadır. Bırahte 2 ila birkaç adet sayıdadır. Başakçık oval, 0,2 ila 0,6 cm genişliğinde, sapsız, sarmal biçimde dizilidir. Dışkavuz dikdörtgensi yumurtamsı, 5 ila 5,8 mm uzunluğunda, 1,5 ila 4,3 mm genişliğinde ve çentiklidir. Çiçek örtüsü kılları 1 ila 6 arası sayıda, ipliksi, kahverengi ve dökülücüdür. Fındıkçık genişçe ters oval ve kahverengidir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak kutup bölgeleri hariç dünyanın tamamında yayılış gösterir. [Harita, Sinonimler, Herbaryum] Sulak alanlar ve deniz kenarında görülür. Körfez ilçesinde gözlemlenmiştir. Mayıs ve eylül ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde sandalyesazı adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca yumrulu Schenus anlamına gelir. Cinsin, Schenus cinsi ile benzerliğine işaret eder. Tür adı Latince denizde anlamına gelir. Özgün tanımda bu “Habitat in Europae litoribus maritimis” olarak belirtilmiştir. Türün habitat tercihine işaret eder ancak bitki tatlı su civarında da görülür.

Gıda

Kökü nişasta bakımından zengindir ve çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir.

Tıp

Kökü büzücü ve idrar söktürücüdür. Kadınlarda doğum sonrası karın ağrısında kullanılır.

Fotoğrafları

Exit mobile version