Blackstonia acuminata (Sarı şıra)

derleyen:

Tanımı

15 ila 50 cm büyüyebilir. Gövde uzun, sert ve dallıdır. Yapraklar mat yeşil, karşılıklı dizilişli ve düz, üst bölümdekiler sarılıcıdır. Çiçekler parlak sarı ve saplıdır. Çanak 6 ila 10 arası şeritsi loba ya da çanak yaprağa ayrılır. 6 ila 10 arası taç yaprak görülür. Erciklerin sayısı da 6 ila 10 arasıdır. Çiçekler erseliktir. Gövde yaprakları yukarı gidildikçe belirgin biçimde daralır, bunlar sarılıcı değil ya da hafifçe sarılıcıdır, çanak lobları şeritsi mızraksı ila mızraksıdır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Avrupa’da yayılış gösterir. [HaritaSinonimler] Dere kenarı, nemli yamaçlar ve kumul alanlarda görülür. Gebze ilçesinde gözlemlenmiştir. Haziran ve ekim ayları arasında çiçek açar. 100 ila 700 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde sarı şıra adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins 1712–1753 yılları arasında yaşamış Britanyalı eczacı ve bitki bilimci John Blackstone’a adanmıştır. İngiltere’nin bitki çeşitliğine dair eserler kaleme almıştır. Tür adı Latince sipsivri anlamına gelir. Gövde yapraklarının üst bölümüe gidildikçe sivrilmesine işaret eder.

Tıp

Sindirim sistemi şikayetleri için başvurulduğu, gastrik sekresyonu uyardığı ve genel bir tonik etkisine sahip olduğu rapor edilmiştir.

Fotoğrafları