İçeriğe geç

Bidens tripartita (Su keteni)

Bitkiler › Papatya takımı › Papatyagiller › İkidiş › Su keteni

Yenilebilir bitkiTıbbi bitki, Haşerat kovucu, Asgari endişe (LC).

30 ila 60 cm büyüyebilir. Gövde neredeyse tüysüz, koyu kahverengi tonlarındadır. Yapraklar karşılıklı dizilişli ve kısa saplıdır. İnvolukrum 10 ila 20 mm kalınlığında ve diktir. Çiçek başları 1 ila 2 cm çapındadır. Dilsi çiçekler görülmez. Disk çiçekleri kahverengimsi sarı renkli, tüpsü ve miniktir. Kapçık sıkıştırılmış ve iki kılçıklıdır. Tohumlar 15 derecede 2 ila 3 haftada çimlenir. Meyvelerde kanca benzeri yapılar vardır, bu sayede canlılara yapışır ve tohumlarını dağıtır.

Bitki doğal olarak Avrasya, kuzey Afrika ve kuzey Amerika’da yayılış gösterir ancak dünyanın büyük bölümünde doğallaşmıştır. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Dere kıyıları ve bataklık alanlarda görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Dilimizde Su keteni ve Üç suketeni adları ile bilinmektedir.

Temmuz ve eylül ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Genç yaprakları pişirilerek tüketilebilir.

Antiseptik, müshil, büzücü, idrar söktürücü, ateş düşürücü, narkotik, yatıştırıcı ve kanamayı durdurucudur. Dahilen, mesane ve böbrek problemleri, idrarda kan, ülseratif kolit ve peptik ülser tedavisinde kullanılır. Haricen saçkıran tedavisinde kullanılır. Sığırlarda görülen öksürük vakalarında kullanılır.

Yakılarak böcek kovucu olarak kullanılır. Çiçek başarı yakıldığında sedir (Cedrus) gibi kokar. Bitkiden sarı boya elde edilir.

Doğan, Hüseyin (2022). Bidens tripartita (Su keteni) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/bidens-tripartita/ Erişim tarihi: 2 February 2023

“Bidens tripartita (Su keteni)” hakkında 2 yorum

  1. Merhaba,
    Bitki Türkiye’de tohum ya da fide olarak satan bir yer olduğunu sanmıyorum. En azından ben görmedim. Yurt dışında birkaç yerde tohum olarak satılıyor. Diğer bir seçenek, Eylül ayı gibi doğrudan bitkiden tohum toplayabilirsiniz. Bitki Türkiye’nin her yerinde doğal olarak görülür. Muhtemelen sizin yaşadığınız yerde de görülmektedir.

Bir Yorum Yazın