İçeriğe geç

Betonica officinalis subsp. haussknechtii (Göktokalı çay)

  Bitkiler › Ballıbaba takımı › Ballıbabagiller › Tokalıçay › Göktokalı çay

  Tıbbi bitki, Yenilebilir bitki, Boya bitkisi, Avrupa-Sibirya elementi.

  Bazı kaynaklarda Stachys officinalis subsp. haussknechtii olarak geçmektedir. 100 cm büyüyebilir. Gövde tüysüz ya da tüylü olabilir. Taban yaprakları yumurtamsı dikdörtgensi ila dikdörtgensi, kenarları kabaca dişli, küt, 3 ila 12 cm uzunluğunda, 1,5 ila 5 cm genişliğinde, saplar 2,5 ila 9,5 cm uzunluğunda, yüreksidir. Gövde yaprakları daha küçük ve daha kısa saplıdır. Taç yapraklar beyaz renklidir. Popüler bir süs bitkisidir.

  Bitki doğal olarak Balkanlar ve Türkiye’de yayılış gösterir. [Harita|Sinonimler]

  Sulak alanların kenarında, orman açıklıklarında ve kayalık yamaçlarda görülür. İzmit ve Başiskele ilçelerinde gözlemlenmiştir.

  Dilimizde Göktokalı çay adı ile bilinmektedir.

  Haziran ve eylül ayları arasında çiçek açar.

  400 ila 1400 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

  Yaprak ve çiçeklerden çay elde edilir.

  Yılan ve köpek ısırıklarına uygulanır. Sarhoşluk giderici olarak kullanılır. Sinir sistemi, cilt sorunları ve jinekolojik rahatsızlıklarda başvurulur. Kesik ve yaralara lapa halinde uygulanır. Migren ve nevralji vakalarında etkilidir. Parazit düşürücü, antiseptik, büzücü, gaz giderici, katartik, safra söktürücü, sindirimi destekleyici, idrar söktürücü, kusturucu, adet akışı teşvik edici, balgam söktürücü, yatıştırıcı, aksırtıcı, tonik ve yara iyileştiricidir. Baş ağrısını gidermek için ıhlamur ile birlikte içilir. Burun kanamasını geçirmek için civanperçemi ile birlikte kullanılır.

  Yapraklarından sarı boya elde edilir. İmparator Augustus döneminde yaşamış hekim Antonius Musa, bitkinin tıbbi özelliklerini anlattığı müstakil bir eser yazmıştır. Musa cinsi (Muz), onun adını taşır.

  Doğan, Hüseyin (2022). Betonica officinalis subsp. haussknechtii (Göktokalı çay) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/betonica-officinalis-subsp-haussknechtii/ Erişim tarihi: 21 March 2023

  Bir Yorum Yazın