İçeriğe geç

Beta trigyna (Kır pazısı)

Bitkiler › Karanfil takımı › Horozibiğigiller › Pancar › Kır pazısı

Yenilebilir bitki.

1 metre büyüyebilen bir ottur. Taban yaprakları oldukça uzun saplı ve yürek biçimli, üst yapraklar üçgensi yüreksidir. Yaprakların kenarı buruşuktur. Çiçek kurulu ince, yoğun ve çok çiçeklidir. Çiçekler 3 ila 5 mm uzunluğunda, 2 ila 3 arası sayıda ve mızraksı bırahtelidir. Bunlar soluk krem renklidir. Çiçek örtüsü bölümleri iri, geniş ve taç yapraksıdır. Güneşli bölgeleri, nemli ve geçirgen toprakları tercih eder.

Bitki doğu doğu Avrupa ile batı Asya arasında kalan bölgede doğal olarak yayılış gösterir. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Bozkır, yol kenarı ve tarlalarda görülür. Hem Başiskele hem de Gebze ilçesinde kayıt bildirilmiştir ancak doğal ortamda henüz gözlemlenmemiştir.

Dilimizde Kır pazısı, Kızılca, Kızılbacak, Pazı pancarı, Tarla pancarı, Yağlı mancar ve Yağlı pancar adları ile bilinmektedir. Bitki uluslararası olarak Türk pazısı adıyla bilinir.

Mayıs ve temmuz ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Kökü tüketilebilir. Yapraklar çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Otçul hayvanlar tarafından tüketilir.

Doğan, Hüseyin (2022). Beta trigyna (Kır pazısı) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/beta-trigyna/ Erişim tarihi: 6 February 2023

Bir Yorum Yazın