İçeriğe geç

Berberis veitchii (Adi kadıntuzluğu)

Adi kadıntuzluğu


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiYenilebilir bitkiSüs bitkisi, Arkeofit bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Düğünçiçeği takımı › Karamukgiller › Karamuk › Adi kadıntuzluğu

Dağılımı

Bitki doğal olarak Çin’de yayılış gösterir ancak süs bitkisi değeri nedeniyle dünyanın büyük bölümünde peyzajlara dikilmektedir.

Genel bilgiler

1,5 metre kadar büyüyebilir. Genç dallar dikenlidir. Yapraklar basit, mızraksı, derimsi ve 11 cm uzunluğundadır. Çiçekler sarı renkli ve 10 adede kadar küme halindedir. Meyveler yumurtamsı, mavi renkli ve 1 cm uzunluğundadır.

Gözlem

Peyzaj alanlarında görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Yeşil yapraklı karamuk, Siyah meyveli kadıntuzluğu.

Çiçek zamanı

Mayıs-Haziran ayları.

Yükseklik

0-1000 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Berberice “ami berberis”in kısaltılmış halidir ve “Berberi hıltanı” anlamını verir. Doğrudan meyveyi tanımlayan bir kelimedir ve bu örneğin İngilizceye “barberry” olarak geçmiştir. Ayrıca yine berberis kelimesi ile bağıntılı olarak Berberis vulgaris, Türkçe’de amberbaris adı ile bilinir. Türkçe yaygın ad olarak “karamuk” belirtilmiştir ve bu kelime Türkçe kara taneli anlamına gelir. Bununla birlikte cinsin geleneksel adları “kadıntuzluğu” ve “zirişk”tir. Tür adı Latince “Harry James Veitch’a” anlamına gelir. 24 Haziran 1840 – 6 Temmuz 1924 tarihleri arasında yaşamış İngiliz bahçıvandır. Süs bitkileri ile ilgili kurduğu şirket dünya çapında ün kazanmıştır. Şirket dünyanın dört bir yanına süs bitkisi değeri potansiyeli olan bitkileri toplaması için çok sayıda görevli göndermiştir. Bitki de bu seferlerden birinde keşfedilmiştir.

Mutfak

Meyveler çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. C vitamini bakımından zengindirler. Meyvelerinden limonata yapılabilir. Genç yapraklar kurutularak ferahlatıcı çay yapılır.

Geleneksel tıp

Bitki özellikle safra sorunlarında kullanılır. Kabuğu antiseptik, büzücü, kolagog, hepatik, müshil, soğutucu, mide sorunu giderici ve toniktir. Çiçekler antiromatizmaldir.

Dikkat

Fotoğrafları

Literatür

Plantae Wilsonianae an enumeration of the woody plants collected in Western China for the Arnold Arboretum of Harvard University during the years 1907, 1908 and 1910 by E.H. Wilson edited by Charles Sprague Sargent 1(3): 363. 1913. C.K.Schneid.

Bir Yorum Yazın