İçeriğe geç

Berberis thunbergii (Bodur kadıntuzluğu)

Bodur kadıntuzluğu


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiYenilebilir bitkiSüs bitkisi, Arkeofit bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Düğünçiçeği takımı › Karamukgiller › Karamuk › Bodur kadıntuzluğu

Dağılımı

Bitki doğal olarak doğu Asya’da yayılış gösterir ancak süs bitkisi değeri nedeniyle dünyanın büyük bölümünde peyzajlara dikilmektedir.

Genel bilgiler

1 metre boya ve 2 metre genişliğe ulaşabilir. Dalları kahverengi ve dikenlidir. Yapraklar dökülücü, yeşil ila mavi yeşil, küçük, kaşıksı ila oval biçimli, 12 ila 24 mm uzunluğunda ve 3 ila 15 mm genişliğindedir. Çiçekler soluk sarı renkli, 5 ila 8 mm çapında ve 2 ila 5 arası sayıda küme halindedir. Meyve parlak kırmızı ila turuncu renkli, 1 cm uzunluğunda ve tek tohumludur.

Gözlem

Peyzaj alanlarında görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Bodur kadıntuzluğu.

Çiçek zamanı

Mayıs-Haziran ayları.

Yükseklik

0-1000 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Berberice “ami berberis”in kısaltılmış halidir ve “Berberi hıltanı” anlamını verir. Doğrudan meyveyi tanımlayan bir kelimedir ve bu örneğin İngilizceye “barberry” olarak geçmiştir. Ayrıca yine berberis kelimesi ile bağıntılı olarak Berberis vulgaris, Türkçe’de amberbaris adı ile bilinir. Türkçe yaygın ad olarak “karamuk” belirtilmiştir ve bu kelime Türkçe kara taneli anlamına gelir. Bununla birlikte cinsin geleneksel adları “kadıntuzluğu” ve “zirişk”tir. Tür adı Latince “Carl Peter Thunberg‘a” anlamına gelir. 11 Kasım 1743 – 8 Ağustos 1828 tarihleri arasında yaşamış İsveçli doğa bilimcidir. Linnaeus’un havarilerindendir ve Güney Afrika ve Japonya florası ile ilgili milat kabul edilen çalışmaları mevcuttur. Uzakdoğu’da yayılış gösteren bu bitkinin adı kendisine verilerek çalışmalarına duyulan saygı ifade edilmiştir. Bitkiden ilk defa Thunberg bahsetmiştir ve bitkinin Berberis cretica olduğunu düşünmüştür.

Mutfak

Meyveleri çiğ ya da pişirilerek, yaprakları ise pişirilerek tüketilebilir.

Geleneksel tıp

Kök kabuğu parazit düşürücü, antiseptik ve ateş düşürücüdür. Antibakteriyel etkilidir.

Biliyor musunuz?

Erozyon kontrolünde kullanılır.

Fotoğrafları

Literatür

Regni Vegetabilis Systema Naturale 2: 9–10. 1821. DC.

Bir Cevap Yazın Cevabı iptal et