Buradasınız: Ana sayfa » Bellis sylvestris

Bellis sylvestris

Nineotu

Bakımı

Bellis sylvestris çok yıllık bir ottur. Nemli toprağı, güneşli ya da yarı gölgeli bölgeleri tercih eder. Donlara dayanıklıdır.

Yetiştirme

Bellis sylvestris açık ormankayalık ve yamaçlarda görülür. Kumlukilli ve tınlı topraklara uyumludur.

Yaygın adları

Southern daisy, Wood daisy, Wild daisy; Güney çayır papatyası, Nineotu.

Etimoloji

Cins adı Latince güzel; tür adı ise Latince ormanlık bölge anlamına gelir.

Bitki tarihi

Libya kralının torunu Bellides’in (Bellidēs) adını taşımaktadır. Kırlarda bir başına dans ederken, mevsimlerin ve bitkilerin büyümesinin tanrısı olan Vertumnus’un dikkatini çeker. Vertumnus onu yakalamak istediğinde de Bellides, papatyaya dönüşür.

Taksonomi

Superregnum: Eukaryota
Regnum: Plantae
Cladus: Angiosperms | Eudicots | Asterids
Ordo: Asterales
Familia: Asteraceae
Subfamilia: Asteroideae
Tribus: Astereae
Subtribus: Bellidinae
Genus: Bellis
Raunkiaer: Hemicryptophyte
Phytochorion: Mediterranean

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın.

Literatür

Plantarum Rariorum Regni Neapolitani 2: 22, pl. 4. 1792. Cirillo.

Fotoğrafları

Yapısı

Bellis sylvestris 30 cm. büyüyebilir. Tabanda rozet oluşturur. Buradaki yapraklar 2 ila 5 cm. uzayabilir ve parlak yeşil renklidirler. Kökler rizom, silindirik ve yatıktır. Bazal yapraklar alternat, spatulat ve tırtıklıdır. 40 ila 50 arası petal görülür. Sepal sayısı 18 ila 22 arasıdır. Çiçekler 25 ila 35 mm. uzunluğundadır. Polenler sarı renklidir. Tohumlar ve meyveler kahverengidir. Yapraklar oblanseolat, 3 ila 11 cm. uzunluğunda ve 0,75 ila 1,5 cm. genişliğinde, belirgin 3 damarlı, tabana doğru attenuat, tepede obtuse ya da genişçe akut, kenarları entire ya da dentikulat ve her iki yüzeyi de pubeskent’tir. Kapitula 7 ila 30 cm. uzunluğundadır. İnvolükre 1 ila 1,5 cm. genişliğinde; filari’ler lanseolat, 6 ila 11 mm. uzunluğunda ve 2 ila 3 mm. genişliğinde, akuttur. Ray çiçekleri yaklaşık 50, ligül beyaz, sıklıkla pembe lekeli, 0,75 ila 1 cm. uzunluğundadır. Disk korolla’sı 25 mm. uzunluğundadır. Aken tepede hafifçe çentikli, 2,25 mm. uzunluğunda ve 1,2 mm. genişliğindedir. EylülEkimKasımAralık ve ve Ocak aylarında çiçek açar.

Flora of Turkey

Perennial rosulate herb. Leaves oblanceolate, 3-11 x 0,75-1,5 cm, ± distinctly 3-nerved, gradually attenuate at base, obtuse or broadly acute at apex, subentire or distantly denticulate, pubescent on both surfaces. Capitula on 7-30 cm scapes. Involucre 1-1,5 cm broad; phyllaries lanceolate, 6-11 x 2-3 mm, acute. Ray flowers c. 50; ligules white, often strongly tinged with pink, 0,75-1 cm. Disc corollas 2,25-2,5 mm. Achenes rather square and somewhat notched at apex, 1,6-2,25 x 1-1,2 mm, quite strongly pubescent. Fl. 9-1. Hillsides and gravelly soil, 800 m. V:136.

Yorum yazın