Bellis sylvestris (Nine otu)

derleyen:

cins:

Tanımı

7 ila 30 cm. büyüyebilir. Gövde grimsi leylak ila zeytin yeşili renkli, kısa tüylerle kaplı ve dalsızdır. Yapraklar tabanda rozet oluşturur. Buradaki yapraklar 2 ila 5 cm uzayabilir ve parlak yeşil renklidirler. Taban yaprakları almaşlı dizilişli, kaşıksı ve tırtıklıdır. Ortadaki damardan dallanan 1 ila 3 arası damar bulunur. Bu damarlar türün ayırt edici özelliklerinden biridir. Dilsi çiçekler  beyaz, sıklıkla pembe lekeli ve 40 ila 50 arası sayıdadır. Kapçık kahverengidir. 18 ila 22 arası sayıda çanak yaprak görülür. Polenler sarı renklidir. Çiçekler güneşli havalarda açılır, hava kapalı iken ya da karanlık iken kapanır. Çiçek başları güneşin hareketlerini takip eder.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Avrupa’da yayılış gösterir. [HaritaSinonimler] Orman açıklıkları ve yamaçlarda görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir. Eylül ve ocak ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 800 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adı

Dilimizde güney çayır papatyası ve nineotu adları ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı, Libya kralının torunu Bellides’in (Bellidēs) adını taşımaktadır. Bellides, kırlarda bir başına dans ederken, mevsimlerin ve bitkilerin büyümesinin tanrısı olan Vertumnus’un dikkatini çeker. Vertumnus onu yakalamak istediğinde de Bellides, papatyaya dönüşür. Ayrıca Latince savaş anlamına gelen bellum kelimesinden de türetilmiş olabilir. Bitkilerin özsuyu kılıç ve mızrakların ucunu bağlamak için kullanılan bağları ıslatmak için kullanılmıştır. Söylenceye göre çiçeklerin kraliçesi tüm çiçeklerin davetli olduğu bir şölen tertipler. Utangaç olması nedeniyle Bellis çiçeğinin kraliçeyi tebrik ettiği sözleri bir fısıltı olarak çıkar ancak rüzgar sözlerini kraliçeye taşır. Kraliçe Bellis’e utanmaması gerektiğini söyler ve bunun üzerine Bellis utanarak kızarır. Bellis çiçeklerinin taç yapraklarında yaygın olarak görülen kırmızılık bu hikaye ile anlam kazanır. Tür adı Latince ormanda anlamına gelir. Türün habitat tercihine işaret eder.

Gıda

Yapraklar çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Çiçek tomurcukları ve taç yapraklar salata ve çorbalara eklenir.

Fotoğrafları