İçeriğe geç

Bellis perennis (Koyungözü)

Koyungözü


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiYenilebilir bitki, Haşerat kovucuAvrupa-Sibirya elementi.

Dolaşım

Bitkiler › Papatya takımı › Papatyagiller › Koyungözü › Koyungözü

Dağılımı

Bitki doğal olarak Avrupa’da yayılış gösterir ancak dünyanın büyük bölümünde doğallaşmıştır.

Genel bilgiler

15 cm büyüyebilir. Yapraklar 2 ila 5 cm uzunluğunda, tüylü, daima yeşil, dairesel ya da kaşık biçimlidir. Bunlar rozet halinde yere yatıktır. Taban yapraklar saplıdır. Uzun beyaz dilsi çiçekler genellikle kırmızı uçludur. Gövde genelde yapraksızdır. Rizomlar kısa ve yayılmış haldedir. Tohumlar mayıs ile kasım aylarında olgunlaşır. Tohumlar haziran ayında doğrudan dışarı ekilebilir. -35 dereceye kadar dayanıklıdır.

Gözlem

Orman açıklıkları, çalılıklar ve nemli çayırlarda görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Koyungözü, Çayır papatyası, Koyun çiçeği, Beyazpapatya.

Çiçek zamanı

Ocak-Aralık ayları.

Yükseklik

0-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı, Libya kralının torunu Bellides’in (Bellidēs) adını taşımaktadır. Bellides, kırlarda bir başına dans ederken, mevsimlerin ve bitkilerin büyümesinin tanrısı olan Vertumnus’un dikkatini çeker. Vertumnus onu yakalamak istediğinde de Bellides, papatyaya dönüşür. Ayrıca Latince savaş anlamına gelen “bellum” kelimesinden de türetilmiş olabilir. Bitkilerin özsuyu kılıç ve mızrakların ucunu bağlamak için kullanılan bağları ıslatmak için kullanılmıştır. Tür adı Latince “çok yıllık” anlamına gelir. Türün cins özelinde çok yıllık olmasına işaret eder.

Mutfak

Yapraklar çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Tomurcukları salata ve çorbalara eklenir.

Geleneksel tıp

Büzücü özelliği vardır. Geleneksel olarak gastrointestinal ve solunum yollarının rahatsızlıklarının tedavisinde çay olarak kullanılmıştır. Yaraların tedavisinde kullanılır. Yatıştırıcı, spazm çözücü, öksürük giderici, sindirimi kolaylaştırıcı, yumuşatıcı, balgam söktürücü, müshil, göz ilacı ve toniktir. Çiçek başları kaynatılarak; boğaz ağrısı, karın ağrısı, öksürük ve soğuk algınlığı tedavisinde kullanılır. Robinia pseudoacacia çiçekleri ve Bellis perennis çiçek başları demlenerek içildiğinde soğuk algınlığı ve bronşit vakalarında etkilidir.

Biliyor musunuz?

Yapraklarından böcek kovucu elde edilir. Çocuklar çiçeklerinden seviyor-sevmiyor falı oynarlar. Çiçek başlarını taç halinde başlarına takarlar.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 2: 886. 1753. L.

Bir Cevap Yazın