İçeriğe geç

Bellis perennis (Koyungözü)

Bitkiler › Papatya takımı › Papatyagiller › Koyungözü › Koyungözü

Tıbbi bitkiYenilebilir bitki, Haşerat kovucuAvrupa-Sibirya elementi.

15 cm büyüyebilir. Yapraklar 2 ila 5 cm uzunluğunda, tüylü, daima yeşil, dairesel ya da kaşık biçimlidir. Bunlar rozet halinde yere yatıktır. Taban yapraklar saplıdır. Uzun beyaz dilsi çiçekler genellikle kırmızı uçludur. Gövde genelde yapraksızdır. Rizomlar kısa ve yayılmış haldedir. Tohumlar mayıs ile kasım aylarında olgunlaşır. Tohumlar haziran ayında doğrudan dışarı ekilebilir. -35 dereceye kadar dayanıklıdır.

Bitki doğal olarak Avrupa’da yayılış gösterir ancak dünyanın büyük bölümünde doğallaşmıştır. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Orman açıklıkları, çalılıklar ve nemli çayırlarda görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Dilimizde Koyungözü, Çayır papatyası, Koyun çiçeği ve Beyaz papatya adları ile bilinmektedir.

Ocak ve aralık ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Yapraklar çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Tomurcukları salata ve çorbalara eklenir.

Büzücü özelliği vardır. Geleneksel olarak gastrointestinal ve solunum yollarının rahatsızlıklarının tedavisinde çay olarak kullanılmıştır. Yaraların tedavisinde kullanılır. Yatıştırıcı, spazm çözücü, öksürük giderici, sindirimi kolaylaştırıcı, yumuşatıcı, balgam söktürücü, müshil, göz ilacı ve toniktir. Çiçek başları kaynatılarak; boğaz ağrısı, karın ağrısı, öksürük ve soğuk algınlığı tedavisinde kullanılır. Robinia pseudoacacia çiçekleri ve Bellis perennis çiçek başları demlenerek içildiğinde soğuk algınlığı ve bronşit vakalarında etkilidir.

Yapraklarından böcek kovucu elde edilir. Çocuklar çiçeklerinden seviyor-sevmiyor falı oynarlar. Çiçek başlarını taç halinde başlarına takarlar.

Doğan, Hüseyin (2022). Bellis perennis (Koyungözü) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/bellis-perennis/ Erişim tarihi: 7 February 2023

Bir Yorum Yazın